2021-01-03, 19:36
  #432253
Medlem
Onkel Kostias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vasteras
Det har säkert nämnts tidigare i tråden, men något jämförbart med covid-19 är spanska sjukan. Där kan vi se spridning, mutationer och avslutet på pandemin. Det ger en empirisk inblick i hur ett virus/smitta kan te sig ifrån början till slut.

Med det exemplet så drar jag slutsatsen att vi bara är i början av Covid-19:s utveckling och spridning. Samtidigt gick det väldigt fort för denna smitta att sprida sig över världen, mycket beroende på den teknologiska utveckling vi har idag.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Spanska_sjukan

En anledning till att det gick fort för viruset att spridas, är att WHO uppmanade Världens länder att inte stoppa resenärer från Kina.

Men den tekniska utvecklingen är också en avgörande faktor. Epidemin har visat att vi behöver ifrågasätta flygtrafikens omfattning mellan olika delar av Världen. Vi har sett att Europas smittskyddsmyndigheter inte klarade av att stoppa flygtrafiken tillräckligt snabbt i epidemins inledning. Ifall man inte har förmågan att stoppa flygtrafiken tillräckligt snabbt när en epidemi bryter ut, så kan man inte ha omfattande flygtrafik från alla delar av Världen. Antingen så får man skaffa kompetenta smittskyddsmyndigheter, eller så får man reducera flygtrafiken.

Nästa epidemi kan vara ännu mycket elakare än Covid-19.
Citera
2021-01-03, 19:36
  #432254
Avstängd
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Surtruten
Okej, jag kände inte till att man inte gjorde samma studier på alla läkemedel.

Du kanske kan länka till något som visar att det bara är vaccin som genomgår olika kliniska prövningar i olika faser och inte andra läkemedel.
Nej, det kan du nog inte för så tror inte jag det är.

Det är väl snarare du som ska belägga att man genomgår Fas 3-studier för gamla läkemedel som redan är godkända på marknaden.
Citera
2021-01-03, 19:37
  #432255
Medlem
Surtrutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vasteras
Rent ekonomiskt sett handlar det om att behålla kunden, om vederbörande blir helt frisk eller dör så har du förlorat en inkomstkälla. Poängen här är mestadels principiell och det handlar om att pengar går före etik.
Om det är så att målet är att man inte ska bli frisk av ett läkemedel så finns det väldigt många misslyckanden inom branschen!

Tror du på det där själv?
Citera
2021-01-03, 19:39
  #432256
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Surtruten
Du "glömde" att svara på frågan om i vilka länder Ivermectin är godkänt som läkemedel mot covid.

Orkar ej leta på det. Du får googlesöka.
Citera
2021-01-03, 19:40
  #432257
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Varglig
Det som talar mot dylika teorier är att vi har länder som inte alls är överens med agendan i USA och Västvärlden och så länge inte heller dessa använder de läkemedel som nu påstås funka så kan ju en enkel förklaring vara att det beror på att de inte funkar. Inte ett dugg konstigt egentligen att en massa kandidater dyker upp och testas med varierande framgång men slutligen avförs.

Det är ganska märkligt att man med all den vetenskap vi har idag inte har lyckats få fram ett enda läkemedel som funkar på virus. Ändå vet vi att virus är mycket primitiva organismer som inte har utvecklats för att motstå läkemedel. Vi vet att många kemiska ämnen dödar virus in vitro. Men av någon anledning så funkar de inte i kroppen. I alla fall är det det som påstås.

Det skulle inte alls förvåna mig om det finns verkningsfulla mediciner som endast eliten har tillgång till. Det är väl därför som gamla gubbar som Trump blir friska på en vecka och vår statsminister springer runt i julhandeln, Anders Tegnell firar jul med släkten och springer på barer. Dessa människor är inte ett dugg rädda att bli smittade.
Citera
2021-01-03, 19:42
  #432258
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HalHandyman
Men risken är då att en massa jättegamla redan sjuka människor kommer att dö några månader tidigare. Hur ska vi klara oss utan dem?
Citat:
Ursprungligen postat av Avsiktaren
Ja hemska tanke döende människor dör.
Citat:
Ursprungligen postat av Determinister
De flesta som dött i covid har inte varit döende innan de insjuknat pga viruset.
Citat:
Ursprungligen postat av Avsiktaren
Jo det har de det har varit svårt sjuka människor där covid har varit dödsstöten. Jag vill att man bara lägger ned,

Att de som dött av covid-19 bara hade några månader kvar i livet stämmer inte med statistiken.

Citat:
Mellan den 1 januari och den 30 november i år dog 87 511 personer i Sverige, enligt den preliminära statistiken. Det är 4 859 dödsfall fler än genomsnittet för motsvarande period under åren 2015–2019.
Citat:
– Statistiken för november 2020 är preliminär. Antalet döda under månaden kommer att revideras uppåt när ny information kommer in till oss.
(källa - SCB)

Om det är så att de som dog i våras ändå hade dött under sommaren och hösten, då skulle vi inte haft en stor överdödlighet under perioden 1 januari - 30 november.

Men nu har vi en stor överdödlighet här, vilket innebär att de (allra flesta) som dog i våras hade levat idag, om det inte hade varit för coronaviruset.
Citera
2021-01-03, 19:45
  #432259
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Om jag har en mage som sticker ut 30 cm längre än din så borde det väl skydda precis lika bra?
Mitt system funkar på alla avstånd..ditt funkar bara 30 cm ut.
Citera
2021-01-03, 19:46
  #432260
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Varglig
Vad är biverkningarna och riskerna med Ivertmecin? Jag hittade ingen info om det.
I det här inlägget listar jag biverkningarna (från FASS): (FB) Dödligt virus från Kina orsakar panik (SARS-CoV-2, COVID-19)
Citera
2021-01-03, 19:49
  #432261
Avstängd
Melange5738s avatar
Nya rön om hjärnskador: https://medicalxpress.com/news/2020-12-results-deceased-covid-patients-brain.html
Citera
2021-01-03, 19:49
  #432262
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Spike-proteinet är fortfarande inte optimerat för ACE2. Det syns tydligt i brittiska och sydafrikanska varianterna som binder bättre till ACE2. Dessutom så kan vissa delar av proteinet bytas ut utan att bindningen påverkas, detta kan ändå påverka immuniteten.
Nja det är inte säkert eftersom de justeringarna är små. Vid infektion exponeras ju hela viruset för plasmacellerna och en liten förändring i spikeproteinet bli då, procentuellt ganska liten.
Citera
2021-01-03, 19:50
  #432263
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Nya rön om hjärnskador: https://medicalxpress.com/news/2020-12-results-deceased-covid-patients-brain.html
Ja men det där gäller ju bara för patienter som avlidit och inte för covid-sjuka i allmänhet.
Citera
2021-01-03, 19:51
  #432264
Medlem
Surtrutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Det är väl snarare du som ska belägga att man genomgår Fas 3-studier för gamla läkemedel som redan är godkända på marknaden.
Syftet med en kliniska prövningarna är bla. att ge svar på ett antal frågor om behandlingen:
  • Har behandlingen någon effekt? Detta måste rimligtvis prövas när det är en helt annan typ av användning än tidigare, eller hur?
  • Hur effektiv är behandlingen? Detta måste också rimligtvis prövas när det är en helt annan typ av användning än tidigare, eller hur?
  • Är behandlingen bättre än andra existerande behandlingar? Inte så relevant ännu, men bör kanske jämföras med vaccination nu när vaccin finns.
  • Vilka risker finns med behandlingen? När doserna ändras ändras riskerna, så detta är absolut relevant att undersöka innan man börjar använda ett befintligt läkemedel på ett nytt vis.
  • Vilken dos är bäst? Det har man ju ingen aning om eftersom läkemedlet inte använts mot covid-19 tidigare.
  • Vilka biverkningar ger behandlingen? Högre dos ger andra biverkningar så om dosen är högre än tidigare ska detta undersökas.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in