2020-12-29, 12:00
  #429409
Medlem
doncroces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av duqu
Tack för länkarna, det här sänker hela idén med massvaccination om folk fortfarande kan smitta andra under inkubationstiden tills dess att vaccinet ihop med immunförsvaret lyckats ta död på viruset. Alltså gäller både vaccin och mask om man nu ska lyckas bromsa denna panepedemi.
Extra intressant att det är Forbes som går ut med detta, när vi ser till vilken målgrupp dom har....

Jo, tycker det är konstigt det inte pratas mer om detta, Men någon lösning på lockdown och mask är ju verkligen inte denna generation av vacciner.
Citera
2020-12-29, 12:01
  #429410
Medlem
Bertil.Enstorings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
Spanien är ju en gammal fasciststat...

Vilka grupper skulle det gälla?

Vadå vilka grupper?
Alla kommer erbjudas vaccin. De egoistiska svin som vägrar dokumenteras..
Citera
2020-12-29, 12:02
  #429411
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Varglig
Om FHM hade valt en högre profil hade det satt press på regeringen och kunnat snabba på upphandlingar och tvinga fram lösningar för skolan (t.ex. smittspårning och tillfälliga stängningar) men FHM:s uppgift är ju snarast att skydda regeringen, inte folket. RHM borde de heta.
Naturligtvis. Myndigheten lyder under regeringen. Särskilt under kriser är stabilitet av högsta vikt (också för folkhälsan, vi vill inte ha upplopp och revolutioner) och därför måste staten visa enighet.
Citera
2020-12-29, 12:03
  #429412
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
"Ju mer smittsamt desto mindre farligt"? Varför skulle det vara så? Pesten t.ex. är ju både oerhört smittsam och oerhört farlig. Och det finns fler exempel.

Den teori som framförts är väl att ett specifikt virus muterar sig mindre farligt med tiden eftersom det är evolutionärt gynnsamt. Man skall nog inte jämföra olika virus med varandra utan titta på ett virus (en virusstam?) över tid.
Citera
2020-12-29, 12:03
  #429413
Medlem
Bertil.Enstorings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av doncroce
Nu är ju dock dessa vaccin enbart testade för att ta bort symtom, det var test protokollet, om man är smittbärare eller ej är inte testat, ej heller minskad dödlighet och verkar inte heller vara poängen med vaccinen.

Prevention of infection must be a critical endpoint. Any vaccine trial should include regular antigen testing every three days to test contagiousness to pick up early signs of infection and PCR testing once a week to confirm infection by SARS-CoV-2 test the ability of the vaccines to stave off infection. Prevention of infection is not a criterion for success for any of these vaccines. None list mortality as a critical endpoint.

https://www.forbes.com/sites/williamhaseltine/2020/09/23/covid-19-vaccine-protocols-reveal-that-trials-are-designed-to-succeed/

What’s more, neither the Pfizer nor the Moderna vaccine trials tested whether the vaccines prevent people from being infected with the virus. Those trials, instead, focused on whether people were shielded from developing disease symptoms. That means that it’s not clear whether vaccinated people could still develop asymptomatic infections — and thus still be able to spread the virus to others.

https://www.sciencenews.org/article/covid-19-coronavirus-vaccines-questions-social-distance-mask-transmission

Det vore ju första gången som ett vaccin bara skyddar mot allvarlig sjukdom..
Hur hade det sett ut med alla andra smittsamma sjukdomar om det inte gör någon nytta i smittspridningssynpunkt?
Citera
2020-12-29, 12:05
  #429414
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bertil.Enstoring
Vadå vilka grupper?
Alla kommer erbjudas vaccin. De egoistiska svin som vägrar dokumenteras..

Att vaccinera sig innebär alltid en risk för individen som var och en har rätt att ta ställning till i ett demokratiskt samhälle. Tvångsvaccinering leder tankarna till 30-talet eller Vipeholms-experimenten i Sverige.

Kan vi inte testa vaccinet på efterblivna flashbackare-först?
__________________
Senast redigerad av B.R.Donut 2020-12-29 kl. 12:08.
Citera
2020-12-29, 12:06
  #429415
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Om man vaccinerar miljontals äldre/riskgrupper så kommer ju en del dö efter vaccineringen. Antagligen oftast "med" och inte "av" vaccinet.

Nån enstaka kommer få allergisk reaktion o kanske nån som är i dåligt skick dör av det.

Acceptabel risk jämfört med att få covid19.

Så är det, i Pfizerstudien så dog ju ett par individer i placebogruppen, folk dör helt enkelt.
Citera
2020-12-29, 12:06
  #429416
Medlem
fernebos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av text-tv-202
Håller med om att FHMs agerande varit snudd på skandalöst och att skolans roll borde signalerats tydligare, att munskydd förordats och asymptomatisk spridning beaktas mer.

Men har du någon källa på det här, hittar inte nyheten? Borde inte vårdpersonal rekommenderas att bära ansiktsmask dvs ännu säkrare typer av skydd?

https://www.tv4.se/artikel/Wn7N1Jq72BqbuunmgP3ik/fhm-aendrar-sina-restriktioner-kring-munskydd-inom-varden
Citera
2020-12-29, 12:07
  #429417
Avslutad
Folk dör som flugor just nu. Vad kan vi göra? Jag börjar få en känsla av att den fulla bilden inte kommer fram i fhm sin statistik
Citera
2020-12-29, 12:07
  #429418
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Rörande skolans roll för smittspridningen: ECDCs sammanställning visar att den är mycket liten.

https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/children-and-school-settings-covid-19-transmission

Jo jag vet att du ägnar mycket tid åt att argumentera mot alla dessa tre punkter samt försvara FHM. Men nu är det ett faktum även enligt din favoritmyndighet både att munskydd hjälper och att skolorna står för 75% av utbrotten i offentliga miljöer.

Med det här kommer vi in på en annan sak som är viktig, nämligen att kunna omvärdera sin position utifrån vad som händer i världen. Mutationer kan göra viruset mer smittsamt bland barn, eller mer aerosolt, över en natt, vilket verkar vara fallet med mutationen i UK (i allfall aspekten med barn). Vad som verkade sant om viruset för två månader sedan behöver inte vara samma sanning två månader senare.
__________________
Senast redigerad av text-tv-202 2020-12-29 kl. 12:10.
Citera
2020-12-29, 12:07
  #429419
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bertil.Enstoring
Detta gillar jag!
Häng ut asen!

SPANIEN REGISTRERAR VACCINVÄGRARE
Det kommer inte att vara obligatoriskt att vaccinera sig mot covid-19 i Spanien – men myndigheterna kommer att upprätta ett register över alla som vägrar.
Det säger hälsominister Salvador Illa till tv-kanalen La Sexta, enligt MailOnline.
Registret över spanska invånare "som erbjudits vaccinet men sagt nej" kommer att delas med andra EU-länder, säger Illa.

Jag stödjer vaccinering men inte tvång. Det skulle kunna användas på andra sätt i andra situationer, sådana lagar är farliga. Dessutom är inte vaccinvägrarna det stora problemet nu i vilket fall som helst. Låt dem dö av i covid om de vill det.
Citera
2020-12-29, 12:07
  #429420
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bertil.Enstoring
Det vore ju första gången som ett vaccin bara skyddar mot allvarlig sjukdom..
Hur hade det sett ut med alla andra smittsamma sjukdomar om det inte gör någon nytta i smittspridningssynpunkt?

Det vore ytterst märkligt om vaccinet inte skulle dämpa spridningen också. Det strider mot all logik. Många är väl så rädd att dom vill ha både livrem hängslen munskydd och blöja så dom kan inte garantera nånting.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in