Citat:
Ursprungligen postat av
Silverfiskarna
Hur mycket plus har du gått de senaste 5åren? Och hur var din strategi? Har jag tolkat det rätt som att den är att köpa de fonder som presterat bäst det senaste året på Avanzas lista? Låter isåfall som en väldigt simpel strategi och jag vet inte om du egentligen ska ta åt dig äran över att slå index... Det är det väl ändå fondens förvaltare som gör?
Jag har ganska nyligen ändrat strategi vilket är viktigt att betona. Tidigare har jag haft en extremt låg risk-portfölj som varit mestadels räntor och några indexfonder. Det var också därför jag bad lite om feedback från Flashback om vad det finns för tankevurpor att göra här.
Min momentumstrategi är ungefär som du skriver. Jag summerar de fonder som gått bäst senaste 3, 6 och 12 månader. Sedan summerar jag detta och ordnar efter sammansatt momentum. Jag investerar sedan i dessa. Jag har inte gjort detta länge alls (max 9 mån).
Detta motsvarar endast 10% av min portfölj. Resterande 90% är (ungefär) en golden butterfly. Detta är för "krydda" och för skoj skull.
Citat:
Ursprungligen postat av
JosefB
Det är årets börsklimat som får oss/dig att se bra ut. Hur gick det övriga år för dig?
Tidigare år har jag haft lägre risk så jag har inte droppat så mycket men heller inte ökat särskilt mycket. Jag har varit aktiv på börsen sedan 2015.
Citat:
Ursprungligen postat av
JosefB
Om du bara köper allmänt från topplistan tar du inte hänsyn till korrelation mellan tillgångarna. Då riskerar du att köpa fallande knivar. Dvs när nr 5 faller ur och en ny nr 5 kommer in så kommer den också strax falla för den korrelerade med föregående tillgång. Det kan också svänga rejält med branschfonder så som hållbar energi, bioteknik, pakistan, brasilien etc. För något år sedan gick en brasiliensk fond ner -20% på en dag. Det motsvarar 2-3 börsår för index.
Jag gissar också att du inte har så mycket pengar. Tänk när -20% motsvarar 1 miljon på en dag. Hur skulle det kännas?
Däremot är momentum en bra strategi att investera utifrån. Men du behöver vara mer noggrann med vilka tillgångar du har i ditt utbud. Rekommenderar att kika på MOM + AGG strategin i tråden "strategier för fonder" som sinewave har skapat.
Håller med om att det där med Brasilien inte lät kul alls. Egentligen är det väl bara procenten som räknas, hur mycket det blir som man förlorar borde inte spela så stor roll. Det handlar mer om börspsykologi än vilken strategi man följer. För mig gör det mindre ont att förlora pengar om det är min strategi som styr än om jag förlorar pengar när jag gått på "känsla". Typ så.
Just nu har jag inget superbra urval på hur jag sorterar ut dessa topp 5 utan jag tar bara de översta. Min plan är att addera ett kvalitetsfilter, kanske Morningstar. Annars försöka göra det så "rent" som möjligt.
Citat:
Ursprungligen postat av
lfh
Att slå index under en månad är 50/50 även för apor, svårt att dra någon slutsats över så kort tid. Och du kan inte räkna ut oddsen att du valde just de fonder du gjorde eftersom du då antar att dina val är helt okorrelerande emot varandra. I sen får du ta risk i beaktning, att slå index genom att ta högre risk är inget speciellt, det är t.ex bara att köpa en indexfond med lite hävstång.
Att slå index håller jag med om är ganska stor sannolikhet ja, men nu "råkade" jag pricka just nummer 1 och nummer 2 för senaste veckan. Det tycker jag ändå är två väldigt olika saker. Att bara komma topp 50% av 1737 fonder eller att pricka in guld och silvermedaljen.