2020-12-28, 21:33
  #429217
Medlem
Surtrutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aktiespekulanten
Att tolka av vad du säger så innebär jan,feb,mars och april 2021, att man sitter hemma och följer restriktioner och även arbetar hemifrån, distansstudier etc?

allt pga logistiska problem med vaccinerna
Vilka logistiska problem finns med vaccinerna?
Citera
2020-12-28, 21:37
  #429218
Medlem
57Emmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aktiespekulanten
Jag hade förväntat mig att de sjuka stannar hemma medan de friska kan dra till systemet snabbt.

Man smittar innan det bryter ut och man kan även smitta utan symtom. Hade det fungerat som du skriver skulle vi inte ha en samhällsmitta av denna storlek.

Nedan ej riktat specifikt mot dig

Solidariteten finns inte. Titta på Verbier där 400 britter hade skidsemester och hamnar i karantän. grovt räknat rymmer 350 endast 50 stannar kvar i karantän. Karantän på ett hotell i Schweiz, värre öde kan man drabbas av, inte Bangkok Hilton direkt (Om ni minns den filmen)
Verbier är ett tydligt exempel på att många struntar i karantän och allmänna rekommendationer. Det behövs lagar och förbud. Stäng allt som inte måste vara öppet tills vi blir vaccinerade.
Citera
2020-12-28, 21:40
  #429219
Medlem
Richard-IIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JedanProblem
Nej. Eftersom covid huvudsakligen smittas respiratoriskt och inte genom kontakt, så spelar det inte så stor roll hur mycket du tvättar händerna, pillar på ditt munskydd och så vidare.

Det absolut viktigaste är att undvika att utbyta luft. Helst genom social distansiering, men även genom att använda andningsskydd, eller som plan B munskydd (om alla använder dem).

Redan i början av mars visste vi detta. Du kan kolla på Joe Rogan Experience avsnitt 1439 från 11e mars, där Mike Osterholm lägger ut kunskapsläget.

CDC har alltid rekommenderat att allmänheten inte använder munskydd vid virus, och gjorde det uttryckligen ända in i april. I bifogade länk kan du se vad de sagt och varför. Sedan ändrades dessa rekommendationer, delvis av lite oklara skäl (fanns inga nya vetenskapliga undersökningar som nyss dykt upp, och som vi vet ingen empiri från 2 månader med c-19 som plötsligt gav annan insikt).
https://www.cbsnews.com/news/wear-face-masks-coronavirus-public-experts/
__________________
Senast redigerad av Richard-III 2020-12-28 kl. 21:47. Anledning: Korr
Citera
2020-12-28, 21:46
  #429220
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KlingoKlang50
Rysslands officiella antal dödsfall är tydligen 3ggr lägre, undrar hur många Kinas är. Jag tippar på minst 10ggr,

Ja Ryssland har bara rapporterat 55.000 döda hittills. Men överdödligheten ligger uppåt 250.000.
Ryssarna menar att de har ett bättre sätt att räkna på än andra länder. De räknar inte alla som har C19 när de dör utan man tar hänsyn till underliggande sjukdomar. I andra länder räknar man ju i princip alla som har C19 som att det har dött av den diagnosen.
Men eftersom överdödligheten är så stor kan man ju undra om det inte blir lite missvisande att räkna på det Ryska sättet. Det finns ju ingen anledning att dödsfall i andra sjukdomar skulle ökat så dramatiskt.

https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-russia-mortality/russian-excess-deaths-over-summer-outstrip-covid-toll-by-more-than-3-to-1-idUKL8N2G43LY
Citera
2020-12-28, 21:50
  #429221
Medlem
Surtrutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Russinsmurfen
Alla leveranser sker av British Airlanes och de får inte landa här.
Då blir nån surkärring på AB kränkt.
Fast så är ju inte Regeringens beslut utformat.

Jag frågar igen, vilka logistiska problem som finns kring vaccinationerna?
Citera
2020-12-28, 21:56
  #429222
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av painkiler
ökningen har stagnerat

antalet nyinlagda har befunnit sig på en platå ett bra tag nu

Bara att se grafen. Ingen stagnation what so ever. Tickar stadigt på uppåt. Snart 100 fler på IVA än det var på Lucia-dagen. Antalet sjukhusinlagda för Covid har därtill ökat ännu mer.

Förnekarna (däribland Tegnell) hävdade att kurvan var plan och i viss mån sluttande nedåt. Nu har vi facit, läget blir bara värre och värre.
Citera
2020-12-28, 22:01
  #429223
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Det där ser verkligen inte bra ut. Det riktigt allvarliga är ju att lockdown till synes inte ger någon egentlig effekt på den muterade varianten.

https://mobile.twitter.com/chrischirp/status/1343533841550618625

I London var det över 800 ambulansutryckningar i helgen, 50% över genomsnittet, enligt BBC.
Ser verkligen inte bra ut mot bakgrund av stenhårda restriktioner.
Citera
2020-12-28, 22:03
  #429224
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svartheden
I London var det över 800 ambulansutryckningar i helgen, 50% över genomsnittet, enligt BBC.
Ser verkligen inte bra ut mot bakgrund av stenhårda restriktioner.
Blir värst för norrbaggarna.
Vi är färdiga nu.
De är ju lite efterblivna som vanligt och ville ha det ett år efter oss.
Citera
2020-12-28, 22:06
  #429225
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svartheden
I London var det över 800 ambulansutryckningar i helgen, 50% över genomsnittet, enligt BBC.
Ser verkligen inte bra ut mot bakgrund av stenhårda restriktioner.

Ja men det tar ett tag innan restriktionerna får effekt. Det kan ju ta 2 veckor från man blir smittad tills det är dags att åka ambulans.

Men jag håller helt med om att läget är mycket allvarligt. Med ett virus som är minst 70% mer smittsamt så blir det svårt att skydda sig. Nu verkar ju den nya varianten i stort sett ha tagit över helt i London.

Vården är redan överbelastad och risken att vårdpersonalen skall bli smittad är mycket stor.
Citera
2020-12-28, 22:09
  #429226
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Russinsmurfen
Alla leveranser sker av British Airlanes och de får inte landa här.
Då blir nån surkärring på AB kränkt.
Det där gäller väl inte fraktflyg?
Citera
2020-12-28, 22:14
  #429227
Medlem
Israel vaccinerar 150000 per dag hittills 380000.
Hur många vaccinerar vi per dag ?

https://sverigesradio.se/artikel/7635849
Citera
2020-12-28, 22:15
  #429228
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svartheden
I London var det över 800 ambulansutryckningar i helgen, 50% över genomsnittet, enligt BBC.
Ser verkligen inte bra ut mot bakgrund av stenhårda restriktioner.

Verkar som sjukvården inte är långt ifrån kollaps i UK: https://twitter.com/sbattrawden/status/1343652707937243137?s=20

Det här börjar bli riktigt, riktigt läskigt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in