Ingen som reagerade på att det tog FoHM
3 (tre) dagar för att göra sekvensering av det prov som skickades till dem från region Värmland, där det fanns en misstänkt smittad person?
Sara Byfors säger själv att de mottog provet den 23 december och sekvenseringen blev klar 26 december.
En ny farlig mutation som kan göra att vi får en ännu snabbare smittspridning av en variant som kanske potentiellt gör att vår sjukvård kraschar. Då tar de FoHM
3 dagar för att upptäcka att vi fått in mutationen i Sverige. Jag tycker det är häpnadsväckande minst sagt. Jul nyår, FoHM sköter smittskyddsarbetet och ska därför vara på
tårna när det gäller allt det. Nu fick det provet serverat på guldfat och ändå tog det så lång tid.
https://www.youtube.com/watch?v=cEB4gevuj-o'
29:53
" - Att personen var smittad var ju första steget, sen så kom det här provet till oss på FoHM tror det var den 23 december och sekvensering och analysen blev klart idag (26 december) .. så att ..."
Klart vi bara har 1 känt fall i Sverige när våran myndighet tar 3 dagar på sig för att sekvensera misstänkta prov med den nya mutationen? Borde inte det vara akutremiss till labbet och svar direkt!