Citat:
Ursprungligen postat av
User30
Det finns en kunskapslucka i teorin kring virusets förmåga att bli allvarligt hos somliga.
Å ena sidan säger de att det är ens högst individuella immunförsvars reaktion som avgör hur man mår av viruset, medan det å andra sidan finns en tydlig korrelation mellan ålder och sjuklighet, vilket ju inte bör vara fallet om teorin stämmer, då ens genetik inte förändras över tid och immunförsvarets sätt att hantera främmande virus är genetiskt betingat.
Immunförsvaret försämras med åren som allt annat. Gamla människor kan ibland ha en fördel när det kommer pandemier, men det beror på att de redan har mött så många olika smittämnen i sitt liv, att chansen är stor att deras immunförsvar känner igen t.ex. ett influensavirus. Eller i alla fall ett av dess två antigener (det finns ju bara ett visst antal, som sedan kombineras på nya sätt). Men i det här fallet var viruset helt nytt, och OM någon har en fördel av att känna igen det delvis, så är det snarare personer som gått på dagis, samt föräldrar till barn som gått på dagis (och daghemspersonal), när de andra SARS-virusen härjade som mest.
Om man ska överleva en svår sjukdomm beror dessutom mycket på vilket allmäntillstånd man hade innan man blev sjuk, och detta är som bekant sämre hos 80-åringar än hos 20-åringar. Hos 80-åringen är de olika organsystemen redan inne på sin reservkapacitet. Det finns inga marginaler, om det blir vajsing någonstans. Bara en sådan sak som att pumpa runt blodet i kroppen blir tyngre, för att det inte länge finns någon elasticitet i blodådrorna som kan hjälpa till. Det blir inget "schvung". Lungorna är styvare och stelare, och det gör det tyngre att andas även utan någon infektion i dem. O.s.v..