Citat:
Ursprungligen postat av
Guillounism
Vad är källan till att hon är judinna? Jöberger låter ju lite judiskt men är tydligen ett taget namn som en en gammal make hade. I övrigt låter ju bakgrunden så pursvensk den bara kan bli:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Barbro_J%C3%B6berger
Varför skulle hon vara judinna (jo, jag är med dig där, frågan är retorisk, riktad till tråden)?
Och om hon så vore, eller om hon så icke-vore, vilket högst sannolikt är fallet, skulle det inte ha med Bulletin att göra.
Mycket skitsnack här f.ö., f.f.a. antydningar om att Paulina Neuding skulle motsätta sig landets bästa,
bara för att hon är judinna!
Kyligt betraktat (ja, jag är svensk), har Neuding gjort mer för massmedial svensk intellektueĺl nykterhet än någon annan chefredaktör under de senaste två årtiondena.
Det bara är så. Men då kommer det självklart
ett gäng glupska individer, av svensk härstamning, som undrar varför hon inte gjort revolution åt dem, och strax skyller det på hennes religion!
Att driva en tidning är en sak, resten får någon annan ta hand om. Skilj på så olika saker.
Det kommer att underlätta för er, ungdomar.