2020-12-17, 13:15
  #7909
Medlem
Enligt intervju i SVD har FF känt till brotten sedan i juli 2020.

Han bryter då inte med mannen, utan väljer att mörka för partiledningen.

Det breda och tunga ansvaret han har som polisbevakad toppolitiker, förälder och uppenbart riskobjekt (FF är både bisexuell toppolitiker och sambo med en dömd grov pedofil) kan han uppenbarligen inte hantera, pga av en relation som är ett par månader gammal.

Exsambon och FF träffades sent på våren 2020 som jag fattat det.

Jag anser att FF:s avhopp från poltiken och Lööfs diplomatiska babbel inte räcker. Allmenheten kan kräva en ordentlig genomlysning, djupintervjuer och korten på bordet.

Vad är det som händer med Centern, vad är det för kultur som odlas och varför känner FF flera pedofiler, eller är det bara en skröna.

Jag ser fram emot att läsa djuplodande intervjuer med både Lööf och FF.

Detta ska inte glömmas bort.

FF:s svagheter som person kan ju inte heller vara nyheter. Lööf måste ju ha känt till i många år att en av hennes närmaste medarbetare saknar omdöme osv.

FF har knappast blivit en instabil virrpanna nyss.
Citera
2020-12-17, 13:29
  #7910
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av xcom
till och med Annie säger ju att han känt till det än längre tid utan att agera förens det vart känt
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/besked-om-federleys-politiska-framtid-drojer


Till SVD har Federley sagt att han kände till "brotten" sedan i juli, om jag inte totalt missuppfattat. Intervjun ligger på nätet, på låst sida. Någon som prenumererar får gärna fylla i ...
Citera
2020-12-17, 13:35
  #7911
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BokiBoki
Ja, frivårdens/polisens agerande är totalt ansvarlöst. Han blir alltså villkorligt frigiven med krav på att han inte skall ha nära umgänge med barn i de åldrar han dömts för att ha våldtagit upprepat.

Det första FF, s föredetta han gör när han blir villkorligt frigiven är att flytta samman med en förälder som har vårdnad om ett barn i samma ålder och samma kön på de som han våldtagit. Hur i helvete kan frivården vara så totalt ansvarslös när det gäller så här pass farliga brottslingar!

De informerar den nyss villkorligt frigivne och hans sambo. Deras reaktion blir att sambon skenflyttar ett par hundra meter till FF´s föräldrar!

Precis allt det här visste Annie Lööf när hon skrev sin debattartikel 23 november och i går öppnade hon för en comeback för Fredrik Federley i Centerpartiet. :-(

Självklart flyttar han dit. Och att exsambon och dottern träffdes upprepade gånger är ju självklart. Är det någonstans en unge hamnar, är det hos farföräldrarna. Och FF har alltså mörkat exsambons brott för föräldrarna också, förmodar jag.

Frivårdens slappa agerande orkar jag inte ens kommentera.
Citera
2020-12-17, 13:42
  #7912
Medlem
Jag gissar såhär..

Annie Lööf vet mkt väl att det finns pedovibbar inom Centern. Eller så har hon inte koll. Skuld faller på henne i vilket fall som helst, och på partiledningen. Man ska odla en viss kultur och en frisk kommunikation och ta brett ansvar. Det ingår i jobbet.

Anledningen till att hon uttrycker sig diplomatiskt (Federley är inte definitivt utkastad) är att Federley är farlig för Lööf, eftersom de står varandra nära och för att Lööf har blundat för länge.

Bör man inte reagera tidigare, när ens nära kollega hänger med pedofiler?

Det som hänt i Federleys privatliv är nog bara en del av ett större problem, som Lööf känner till.

Pedoproblemet fanns nog långt innan Fderleygate, men nu har det blivit offentligt.

DET är det centrala problemet för Lööf, C och Federley.

Korrupta jävlar.
Citera
2020-12-17, 13:45
  #7913
Medlem
-DaRude-s avatar
Centerpartiets äckliga pedofiltentakler har uppenbarligen nått hela vägen in i massmedias gudsövergivna korridorer där dessa patetiska ursäkter till "journalister" håller makten om ryggen och tiger duktigt med avsikten att dumsvennen, som endast förlitar sig på etablerade medier, ska tolka tystnaden som att det är ovidkommande och uppblåst av alternativmedia, "oseriös journalistik" och således inget att ägna någon närmare tanke på. Det är förmodligen "överdrivet", bör man tycka som god medborgare, och i vilket fall så är det ju "högersvansen" som grävt fram scoopet och därför kan man inte ta det seriöst, inte ens när det gäller pedofili och inte ens när det är bevisat bortom allt tvivel. Det spelar liksom ingen roll om det är sant.

Det är ett stort skäl till varför man under flera år med väldigt utstuderad propagandametodik misskrediterat all media av "fel värdegrund", just för att etablerad media (och politiker) ska kunna handplocka nyheter och skandaler, och avfärda allt annat man anser gynnar fel krafter, samt missgynnar de krafter man står ideologiskt nära. På så sätt kan de styra de okritiska massorna som istället för att faktiskt se allvaret i pedofilskandalerna inom C, hänger upp sig på vilka det är som belyser skandalerna i fråga. Det är fullt medvetet.

Angående FF så agerar han precis så som man förväntar sig. Han gör en patetisk pudel där han av ren självömkan martyrförklarar sig själv och bjuder på en show i vilken han påstår sig må dåligt, att han skär sig själv och är nödgad att lämna sina uppdrag, främst för att kollektivet var så dömande att han inte kunde sitta kvar. Men det som är ännu mer anmärkningsvärt är såklart Annies reaktion och hur hon tar honom i försvar och i princip går på exakt samma linje, nämligen att det är Federley som är offret och att det är Federley som måste repa sig och läka sina sår. Det är rent av äckligt av någon i hennes roll att skydda en person som bott med en av Sveriges värsta barnvåldtäktsmän och dessutom försökt mörka det.

Pedofilskandalen växer och växer och det ska verkligen bli intressant att se hur länge media förmår mörka och förvränga sanningen samt hur länge våra folkvalda politiker lyckas hålla pedofilerna om ryggen innan de inser att det folkliga missnöjet växer ju mer skit som kommer fram och ju mer pedofilvänliga de framstår. Pedofili är vidrigt och övergrepp mot barn står inte särskilt högt i kurs hos många svenskar. Även om många är godtrogna, hjärntvättade mähän som inte kan se igenom en uppenbar pudel, så blir den gruppen individer ständigt mindre och mindre.

De flesta är trots allt föräldrar själva och ju mer normaliserat pedofili blir inom C desto mer blir Annie och de andra hycklarna motsagda av de arga massorna. Man kan givetvis säga att det är pedofiler som dras till Centerpartiet och inte tvärtom. Det är förvisso sant till viss del, men det finns en väldigt viktig anledning till varför det är så, och det är för att pedofilerna får mest gehör för sina åsikter och böjelser i det partiet. Det är ingen slump att just CUF ville legalisera pedofili i praktiken, eller nekrofili och tidelag för den delen, precis som det inte är en slump att samma pedofiler också är väldigt aktiva inom HBTQ. Alla instanser som har högt i tak för avvikande, sexuella perversioner lockar förstås gravt störda pedofiler och de har dessvärre lyckats infiltrera både HBTQ-rörelsen och Centern till den grad att de numera knullar partiets företrädare.

Något som är väldigt intressant att gräva vidare i är såklart uppgifterna att Christer Yrjas, som utöver sin självklara politikerroll även varit ordförande i familjenämnden, arrangerat pedofilträffar, "BYOC" (BringYourOwnChild) tillsammans med sin pedofilpartner, vilket innebär att Federley inte är unik på något sätt, när även Christer har kontakt med fler pedofiler utöver sin partner. Med andra ord är det inte längre ett enskilt fall, inte ens för de två och deras respektive. Det går djupare än så, det är istället fråga om ett mönster bland dessa politiker. De söker sig till pedofiler och de umgås privat med pedofiler. Är det något som utmärker pedofiler så är det just deras intresse för nätverkande, och jag skulle inte bli förvånad om det förekommer väldigt suspekta diskussioner och aktiviteter mellan dessa herrar bakom stängda dörrar. Vilken vettig människa anser på riktigt att det är acceptabelt att politiker försöker normalisera övergrepp mot barn, umgås privat med barnvåldtäktsmän och nätverkar tillsammans för att i praktiken kunna ge sig på folkets och väljarnas barn? Hur mycket tål svenskarna egentligen.

Nu har för övrigt även Christer lämnat sina politiska uppdrag:

Citat:
På onsdagen kunde Samhällsnytt avslöja hur centertoppen Christer Yrjas som är ordförande i kommunfullmäktige och familjenämnden i skånska Tomelillla samtidigt lever med en flerfaldigt dömd pedofil. När Samhällsnytt konfronterade politikern tonade han ned allvaret i pedofilens gärningar med att det inte handlade om grova övergrepp och att man måste se människan bakom. På torsdagen avgick Yrjas från sina uppdrag.

https://samnytt.se/efter-samnytts-pedofilavslojande-centertoppen-christer-yrjas-avgar/

Glädjande. Nu hoppas vi att man utreder både Federley och Yrjes för eventuella brott. Håll i hatten gott folk för mer kommer definitivt komma fram gällande detta pedofilvurmande parti, givetvis förutsatt att alternativmedia och andra föredömliga frilansjournalister mäktar med, men det får vi hoppas. Varenda pedofiljävel ska bort.
__________________
Senast redigerad av -DaRude- 2020-12-17 kl. 14:33.
Citera
2020-12-17, 14:04
  #7914
Medlem
LarsaBorgs avatar
Måste se detta ur ett än större perspektiv, finns det en så kallad pedofilring inom C som sträcker sej utomlands? Vi har även den så kallade "brevduve-pedofilen" inom C som jag inte tror identifierats ännu, vi har den norske dömde pedofilen i Bryssel...Kan vara en slump men varför verkar vissa människor dras till varandra?
Citera
2020-12-17, 14:05
  #7915
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av xcom
till och med Annie säger ju att han känt till det än längre tid utan att agera förens det vart känt
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/besked-om-federleys-politiska-framtid-drojer

Märkväl han blev inte sparkad ur partiet, han avgick från sina politiska uppdrag. Annie Röv tycker bara det är synd om Peddo-Fredde som är psykiskt sjuk och hoppas att han snart kommer tillbaka igen.... Hon blev som sagt ledsen först när media fick reda på det.. inte när hon fick reda på att övergreppen hade skett.
Kan tänka mig hur det kommer se ut och låta på nästa Centerkongress nästa år: "Så kom nu mammas små barn skall ni få hälsa på och sitta i knät hos mammas 'pajtikamjat' 'fajbjoj Pedeley'.
Citera
2020-12-17, 14:16
  #7916
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LarsaBorg
Måste se detta ur ett än större perspektiv, finns det en så kallad pedofilring inom C som sträcker sej utomlands? Vi har även den så kallade "brevduve-pedofilen" inom C som jag inte tror identifierats ännu, vi har den norske dömde pedofilen i Bryssel...Kan vara en slump men varför verkar vissa människor dras till varandra?

Mycket viktiga frågor du ställer.

Nätverkandet är ännu en aspekt att ta hänsyn till, och FF:s inställning till eventuellt nätverkande är rent horribelt. När han får reda på vad sambon gjort, mörkar han inte bara detta - han kan inte heller hantera det faktum att pedofiler närverkar.

Uttrycket "pedofilring" känner varje förälder till och pedofiler kan otroligt fräcka och öppna. De är trygga med varandra. De vet exakt hur de ska föra sig och de umgås med varandra hela tiden.

Jag har själv hört två pedofiler småprata (på offentlig plats) ung 2 meter bort, på ett sätt som omedelbart avslöjade att de var pedofiler. En av männen hade dessutom en dotter. Dessa människor är otroligt manipulativa.

Att FF inte omedelbart slängde ut sambon är obegripligt.

Sambon kunde dra till sig andra pedofiler, sambon kunde lagra barnporr i hemdatorn osv. Det var en extrem säkerhetsrisk FF drog in i sitt hem.

Och att Lööf inte kan sätta ner foten och tydligt slänga ut en nära kollega som betett sig allmänfarligt, det är också helt obegripligt.

Vilken otrolig j-a soppa.
Citera
2020-12-17, 14:34
  #7917
Medlem
PatrickB8mans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nickomyra
Ytterligare en pedofil i Centerpartiet. Visserligen från september så det har vi ju redan läst i pressen och public service. Eller inte...

https://katerinamagasin.se/nar-centerpartisten-oscar-asberg-koper-sex-av-ett-barn-uteblir-drevet-istallet-skyddas-han-av-medier na/?fbclid=IwAR3Zs97Sb02P3ISKvF0Z6mBvOLCn8VNmrm56Bi54 MzW1LxpxF5brDPwm_os


Ytterliggare info här

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/toppolitiker-avgar-bodde-ihop-med-man-som-domts-for-sexuellt-overgrepp-mot-barn
Citera
2020-12-17, 14:40
  #7918
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
Det har nog funnits men eftersom ingen agerat så är det materialet borta. FF var snabb att sjukskriva sig och börja rensa datorn. Sedan har ingen journalist tittat på tidslinjen och dragit slutsatser varför FF valde att bo med en pedofil medans FF ljuger om när han "började vara äcklad av partners tidigare liv".

Det bästa av alld är att FF läser detta. Han kanske även skriver här.
Undrar på vilka grunder han är sjukskriven? Har han läkarintyg som visar att han är sjuk eller försörjer han sig på bidragsbrott nu?
Citera
2020-12-17, 14:47
  #7919
Medlem
Nordanvindarnas avatar
Det är bara att konstatera att både Fredrick Federley och Christer Yrjas avslöjats av alternativ media.

Hade något av detta avslöjats över huvud taget ifall vår värdelösa gammelmedia hade varit den enda aktören? Förmodligen inte. Pedofilerna och pedofilälskarna hade kunna fortsätta totalt ostört medan våra värdelösa "journalister" välvilligt tittat åt ett annat håll.

Skulle säga att gammelmedia i Sverige i och med detta spelat ut sin roll. Tror vi att våra självbelåtna "journalister" kommer att reflektera ens en sekund över det faktum att de blev totalt utskåpade av en "skvallersajt" och en "hatsajt"? Naturligtvis inte. Det är de alltför självgoda för. Uppblåsta, självförnöjda och malliga. Över ingenting.

Vilket episkt journalistiskt haveri detta varit hittills för de etablerade medierna.

Och det pågår fortfarande.
Citera
2020-12-17, 14:50
  #7920
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -DaRude-
innan de inser att det folkliga missnöjet växer ju mer skit som kommer fram

Saxar ut en enda satts ur ditt långa och talande inlägg.
Detta innan inträffar inte i Sverige, någonsin.
Så mycket skit som svenskarna har fått uppleva åtminstone under senaste 20 åren från politikerna och inget har ändå hänt.

Jo fel, det har hänt något - det har bara blivit sämre.
Det här känner politikerna till - det uppstår aldrig något folkligt missnöje, och därför kör de hjälpta av media på och på och på.

Det Annie Lööf sa igår i P1 i intervjun var en utstuderad lögn. Självklart har hon haft kännedom om pedofilen sedan längre tillbaka än dagarna innan Stoppa pressarna kom med sitt avslöjande.
Aldrig att Centerpartiet inte på tidigt stadium skulle kolla upp en så viktig person i partiet som Federleys nye sambo.

Det måste finna digitala/mobila spår av det. Men s k etablerade journalister är inte intresserade att gräva i det eller avslöja vad de redan vet eftersom Lööf ingår i gänget.
__________________
Senast redigerad av Stallbackshjonet 2020-12-17 kl. 14:55.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in