Citat:
Ursprungligen postat av
meetthefockers
sluta betala per examinerad student, öka lärartiden, ställ högre förkunskapskrav, sluta upp med att tro att studenten är kund/klient, återupptära lärarens auktoritet - vänd det från att studenten alltid har rätt till att det alltid är läraren som har rätt.
Instämmer till fullo (undervisade på universitetet under 15 år).
Varför t ex är inte Sam B särskild behörighet för statsvetenskap? Psykologi A för samtliga beteendevetenskaper? (eller är väl ersatta av siffror numera? Nevermind, ni fattar) Mycket vore vunnet om man kunde s a s inleda på en högre nivå.
Utöver det som meetthefockers nämner finns massor att göra. Ge UKÄ större befogenheter att släcka ner värdelösa utbildningar. Tvinga inte doktorander att undervisa - det kan röra sig om ämnesgenier men med noll pedagogisk förmåga (och vilja).
Men det av mig fetade viktigast, finansieringssystemet. (och det är ju mer illa än så - halva finansieringen kommer av registrerade studenter, behöver alltså inte ens dyka upp, ta en enda pinne, för att institutionen ska få pröjs. Ger incitament att "sexa till" redan tveksamma kurser och program.).