Citat:
Ursprungligen postat av
sinewave
Ett problem är att man också måste genomlida de sämre tiderna. När folk pratar om "bara att" av olika slag glömmer de väldigt borta bort att man ska leva med det också. Inte ett år utan väldigt många år.
Börsen går inte alltid fantastisk, t ex 2018 och 2011 var inte särskilt bra år trots att dessa inte klassas som lågkonjunktur.
Där har du rätt! Börsen och dess index går inte bra alla år. Efter kraschen 1929 tog det 25 år innan de tidigare topparna bröts och sedan var årtiondena fram till 1980 snarast konjunkturrörelser i sidled.
Ett par generationer vågade inte gå in på börsen efter fallet -29 och utan inflöde av kapital steg inte börserna.
Efter 1980 har vi haft väldigt bra tillväxt, trots att perioden 2000-2010 bara var sidledes rörelser.
-----
Samma med bostadsmarknaden. Kraschen 1990 gjorde att min bostad i förorten inte återfick sitt gamla värde på 6 år.
Ibland kraschar räntemarnaderna, ibland guld och ädelmetaller.
Så, man ska sprida sitt sparande på många olika tillgångar, aktier, ränta/obligationer att köpa för vinster, guld och bostad.
Den som sparar i många olika tillgångar kommer lida mindre när en enskild tillgång, som aktiemarknaden, råkar falla för mycket av sparandet är i andra tillgångar.