Citat:
Ursprungligen postat av
Butter200
Federley har nazister efter sig och en del är ju aktiva i den här tråden.
Intervjun var bra. Det ska mycket till för att nån ska fortsätta ösa hat och hot efter den. Han har levat i förnekelse och allvarligt självskadebeteende, och nu har han frånträtt sina politiska uppdrag. Mina sympatier har han och jag hoppas att han kan bli frisk igen.
Men visst, de finns folk med fascistoid människosyn och dem tjänar det inte mycket till att diskutera med, killen ska dömas för all framtid och inte lämnas i fred. De kommer att häcka här länge och suga på karamellen så mycket det bara går.
Lägg ner snacket om nazister och kom in i matchen.
Vi har några viktiga saker att ta upp:
1. Medias ovilja att skriva om Federley. Det är ett grundläggande problem här. Vi kan ta upp de flesta politiska skandaler från Ove Rainer och framåt. Medias hukande här är unikt.
2. Federleys uppgifter har från första stund varit vaga, motsägelsefulla och frågor hopar sig fortfarande.
3.Annie Lööfs roll, och Centerparitets roll, är något som inte heller tas upp av medierna. Också mycket märkligt. Här finns också flera frågor att ställa.