Citat:
Ursprungligen postat av
Nostradumbass
Flynn sa ju efter SCOTUS att det kommer att komma mera. Nu har man provat den civilrättsliga vägen, ska vi tro att det som kommer är att man tar det i militär domstol istället?
Jag tror att det kommer till det för att rädda republiken och konstitutionen.
Det är ett jävligt allvarligt läge nu.
Om informationen verkligen stämmer med Kina, korrupte Biden, valfusk etc så befinner sig USA och väst i ett avgörande läge just nu. Det är nu eller aldrig, kosta vad det kosta vill.
Någon länkade till den här intervjun med Kavanaugh nedan. Har inte sett alla de andra SCOTUS-domarna men både Kavanaugh och Barrett förefaller vara ärliga patrioter. Att de skulle låtit sig mutas har jag mycket svårt att tro. Alltså får man betrakta "nederlaget" med SCOTUS som del av planen.
https://www.youtube.com/watch?v=3_gmOsnjrZw&feature=youtu.be&ab_channel=Sa lFromTexas
Citat:
Ursprungligen postat av
Tok-Frans
Jag tror att Bidens anhängare här i tråden inte vågar andas ut än.
Jag visste, du visste, Trump visste att Peking-Joe skulle fuska i valet.
Ett fusk på en skala aldrig tidigare skådat. Om inte Trump vidtagit åtgärder i förebyggande syfte kommer det bli svårt att bevisa fusket. Ska bli spännande och se vilka signaler Trump sänder ut nu.
Varför skulle han lägga EO 2018 om just valfusk och inre fiender om han inte redan visste vad som pågick och eftersom han nu lagt nämnda EO varför skulle han inte se till att underrättelsetjänsten har varit fullt förberedda?
Jag är inte jurist så jag vet inte om det finns regler för i vilken turordning saker och ting måste ske eller om det vi ser nu är en spel för att avslöja fusket och korruptionen så att folket är förberedda på verkställandet av EO och militärdomstolar.
Som jag förstått det är att det man bedrivit hittills är civilrättsliga domstolar. Då har de begränsade möjligheter att få utreda. Vid criminal law så gäller andra regler och vid militärdomstolar helt andra.
Citat:
Ursprungligen postat av
Dofterna
Tror du att man kan ta vad som helst till militär domstol bara för att man känner för det?
Kom du ihåg den meningen när militärdomstolarna drar igång.
Citat:
Ursprungligen postat av
Snubchurp
Så militärt ingripande för att behålla makten är att föredra menar du? Förvånar mig inte om ni är seriösa med detta.
Han följer konstitutionen. För övrigt syftar inte militärdomstolar till att Trump ska få behålla makten utan för att rädda republiken och konstitutionen.