2020-12-09, 18:13
  #22477
Medlem
spindrifts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
(*) Men att slarva med granskandet av namnteckningen, att slarva med koll av bostadsort, inte kontrollera ifall folk flyttat eller skicka valsedlar till folk som hinner avlida efter att de postat sin röst och annat som skulle fångats upp i (tillexempel) vårt välordnade system, är inte självklart brottsligt eller ens valfusk.
Ok, så nu spelar alltså inte det någon roll om man följer de lagar som instiftas just för att stävja valfusk? Det är bara en onödig rutin att konstitutionen kräver att man kolla namnteckning, en petitess. Sköter man inte det finns det ändå inte bevis för fusk så länge man fortsatt struntar i att granska dem.
2020-12-09, 18:16
  #22478
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fittahora
Alla stämningar i domstol är inte till för att vända valet till Trumps fördel, utan för att skapa opinion hos folket.
Kanske det, men likväl framställs de till rätten. Hur blir det med dessa? Ligger de på is tills vidare eller kommer de att avhandlas innan Texasärendet? Spelar det någon juridisk roll ifall fler delstater ansluter sig? Jag tänker att ett case är ett case och det är legaliteten i detta som spelar slutgiltig roll, oavsett om det är en eller hundra aktörer som står bakom det, eller?
__________________
Senast redigerad av scrollock 2020-12-09 kl. 18:21.
2020-12-09, 18:17
  #22479
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av spindrift
Ok, så nu spelar alltså inte det någon roll om man följer de lagar som instiftas just för att stävja valfusk? Det är bara en onödig rutin att konstitutionen kräver att man kolla namnteckning, en petitess. Sköter man inte det finns det ändå inte bevis för fusk så länge man fortsatt struntar i att granska dem.

Konstitutionen kräver inte alls att man kollar namnteckningar och liknade.
Det är federala lagar och delstatslagar som reglerar hur man kontrollerar röster.
Ordet signatur finns inte med någonstans i konstitutionen.
2020-12-09, 18:18
  #22480
Medlem
Tom.Of.Finlands avatar
Nu när SCOTUS har nekat Trump Team's stämning i PA och TX.

Säger detta inte något att även NV, AZ, WI, MI också kommer följa samma spår?
2020-12-09, 18:18
  #22481
Medlem
Hbdunkars avatar
Om Biden menar vad han säger att han vill hela ladent borde hon få kicken från det demokraterna omgånde.



Citat:
Ursprungligen postat av scrollock
Och snart börjar dödandet. Michigan-demokraten Cynthia A. Johnson som skämde ut sig i hearingen nyligen, uppmanar nu till våldsamheter på meningsmotståndare. Noterar att Big Tech låter sådant här skit vara kvar på plattformen...

https://twitter.com/UncleGulag/status/1336531504869076993
2020-12-09, 18:18
  #22482
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aramir2
Man kan lägga in stämningar om vad som helst när som helst, det kan de göra även efter att Biden svurits in om de vill.
Blanda inte ihop möjligheten att lägga in en stämning med att stämningen faktiskt tas upp eller har någon möjlighet att lyckas, det är vitt skilda saker.

Att safe harbor passerats betyder bara att domstolarna inte kommer/kan utfärda någon dom som påverkar resultatet i en delstat som certifierat valet.
Fast safe harbor gäller väl endast NYA processer? Dvs. om en process redan inkommit innan det datumet så måste det processas? Hur blir det ifall en process redan är pågående men någon annan ansluter sig till denna? Har de "rätt" att göra det utan att safe harbor kickar in och diskar dem från att vara med?
2020-12-09, 18:20
  #22483
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av scrollock
Kanske det, men likväl framställs de till rätten. Hur blir det med dessa? Ligger de på is tills vidare eller kommer de att avhandlas innan Texasärendet? Spelar det någon juridisk roll ifall fler delstater ansluter sig? Jag tänker att ett case är ett case och det är legaliteten i detta som spelar slutgiltig roll, oavsett om det är en eller hundra aktörer som står bakom den, eller?

Givetvis spelar antalet som står bakom en stämning ingen roll för hur domstolen bedömer fallets meriter.
Det är som du säger bevisningen och lagen som avgör inte om det är en eller hundra parter som stämmer.
2020-12-09, 18:20
  #22484
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aramir2
Så du menar att antingen låter du ALLT postas eller så blir du publicist?
Eller får de ha vissa regler?
Är det ok att inte visa rekryterings videos för IS?
Är det ok att inte visa naket?
Ok att inte visa grovt våld?

230 betyder att de inte är juridiskt ansvariga för det som andra postar men det innebär inte på något sätt att man måste tillåta allt.

Nej jag har inte läst någon rapport om Hunter Bidens laptop.
Pratar du om senats-rapporten som någon länkade här igår hade den inget substantiellt alls men mycket spekuleringar.
Framförallt hade de inget bevis alls på något felaktigt agerande från Joe Biden
Den är heller inte ny utan den var från september.

Skillnad att låta någon publicera olagligt/oetiskt material och diskussions underlag om valfusk.
2020-12-09, 18:24
  #22485
Medlem
Nixters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Skillnad att låta någon publicera olagligt/oetiskt material och diskussions underlag om valfusk.

Viktigt att notera är ju att Trumps förslag kring Section 230 är så mycket mer raffinerat än vad många vänstervridna här vill göra gällande.

Google, Facebook mfl fick alltså nyttja 230 som ett konkurrensmedel medan de växte och blev stora. Nu har de växt och är gigantiska. Dessa förlorar 230.
Små och mellanstora spelare som kan leverera en konkurrenskraftig produkt får dock fortsätta under Section 230 och därmed skapa nya konkurrenter till de stora. Detta gör att de stora inte kan krossa de små, de små kan växa och bli stora.
2020-12-09, 18:26
  #22486
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av scrollock
Fast safe harbor gäller väl endast NYA processer? Dvs. om en process redan inkommit innan det datumet så måste det processas? Hur blir det ifall en process redan är pågående men någon annan ansluter sig till denna? Har de "rätt" att göra det utan att safe harbor kickar in och diskar dem från att vara med?

Safe harbor innebär att man inte längre får fatta beslut som påverkar valet i en delstat där valet anses vara avgjort.
Om det finns pågående processer i delstaten får dessa gå vidare men inga nya får påbörjas.
Domstolarna får inte besluta om nya åtgärder, som t.ex omräkning eller audits och så vidare utan får bara förhålla sig till hur saker och ting förhåller sig just då.

I Bush VS Gore t.ex. handlade det om att de hade ett resultat vid safe harbour och domstolen kunde därmed inte tillåta att man gjorde ytterligare omräkningar.
Gore ville ju att omräkningarna skulle fortsätta eftersom han knappade in i varje distrikt som räknades om.
Bush ansåg att nu fick det vara nog, det hade gått för lång tid.
2020-12-09, 18:26
  #22487
Medlem
Draken55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av scrollock
Att dessa, till skillnad från det här fallet, inte är ledande, folkvalda politiker, framförallt...


Jasså, häromdan kom det ett inlägg från en ledande republikan i Arizona, som rakt ut frågade om
" folk var beredda att dö och slåss" för Trumps kamp mot "valfusket".

Nä ni är bara enögda, det mesta uppviglandet och våldshotet kommer från Republikaner som totalt tappat fattningen.

https://www.fox10phoenix.com/news/arizona-gop-sparks-controversy-on-twitter-as-some-fear-recent-post-may-incite-violence

Ni är bara så enögda, hur orkar ni blunda så hårt, orka!!!!
2020-12-09, 18:27
  #22488
Medlem
Nixters avatar
Texasfallet verkar på någotvis knyta samman allt. På sätt och vis är det ett "endgame".
Inte bara för detta val utan också för SCOTUS.
Om SCOTUS inte ger Texas rätt kan Biden vinna* och sedan packa domstolen och effektivt neutralisera SCOTUS framtida möjligheter att med kraft bedriva fortsatt arbete.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in