Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Det är intressant. Astra-vaccinet bygger ju som bekant på en annan teknik än vad Pfizer och Modernas vaccin gör. Jag hade satsat på något av de senare vaccinerna. De verkar uppvisa bättre effektivitet och är väl heller inga vector-vaccin, där man löper risk att bli immun mot själva vaccinet, där man bedömer att det finns en sådan risk med Astra-vaccinet.
Carlsson sa dock på pressträffen att det inte skulle bli någon meny som man skulle få välja ifrån. Personligen kan jag ändå tycka att man borde få veta vad det är för något man trycker i sig om man väljer att vaccinera sig. För mig är det en jävla skillnad på 70% skydd och 95% skydd exempelvis.
Jag skulle nog också gärna vilja ha möjligheten att påverka vilket vaccin jag får. Jag har ändå viss förståelse för att myndigheternas prioritet är att få ner smittspridningen utan att ge oss "vanliga dödliga" möjligheten att själva välja.
Jag har försökt hitta någon bra källa till att vektor-vaccin kan orsaka immunitet mot vaccinet, men misslyckats. Har du någon länk?
I sökandet hittade jag bl.a. denna IMO utmärkta artikel om covid-19-vaccin, men inte heller där hittade jag denna information.
https://www.nature.com/articles/s41577-020-00434-6
–