Citat:
Ursprungligen postat av
kurrekotte
Det är väl rimligen delad vårdnad med mamman varannan vecka.
Vad barnmänniskan beträffar så har det nog diskuterats flera gånger.
Antingen så är det en genusmarkering att barnet uttryckligen varken är en han eller en hon. Typ som huperchild /
woperchild.
En alternativ teori är att för att markera att barnet är en människa som vilken annan (vuxen) människa som helst avseende sexualitet och könsidentitet.
Jag personligen tror mer på huperchild.
Jag googlade på "barnmänniskan" och uppfattade det som att de flesta syftar på en barnkär vuxen. Det är bara i artiklar om Federley det betecknar ett barn. Jag tycker det är ganska kyligt, som att använda sitt barn som en sköld i politiska syften.
Huperchild/Woperchild är bara skämt för att driva med politiskt korrekta. Att Federley faktiskt pratar så visar att han inte förstår att det är ett skämt utan gör det för han tror det ska vara så. Det är samma tankesätt som när en autist läst i en bok hur man ska bete sig och sen överdriver det så att det ändå blir socialt fel.
Citat:
Ursprungligen postat av
kurrekotte
Ja, det fanns visst lite kritiska kommentarer där också. Men den stora majoriteten var ändå just hjärtan och styrkekramar.
Det hade varit intressant om man hade kunnat få ut statistik på hur många av dom som till slut kommer att ångra den saken och hur många utav dom som väljer att blunda och att fortsätta att fokusera på hur synd det är om Fredrick, oavsett vad som kommer fram.
Det är väl bara centerkollegor plus figurer som uppfattar all kritik mot sjuklöverpolitiker från icke-godkända källor som stöd för SD?
Jag har sett samma reaktioner när andra politiker varit i blåsvädret. Det betyder inte så mycket eftersom försvararna tystnar snabbt. Ingen i gänget vill dock vara den som håller i yxan och därmed framställa sig som en opportunist som vill att personen ska avgå så att man själv eller den falang man tillhör kan ta över posten. Man väntar tills ett utomstående drev har nedlagt bytet.
Om Federley avgår är det Emma Wiesner som tar över i Europaparlamentet eftersom hon var nästa på valsedeln:
https://www.centerpartiet.se/landningssidor/valkampanjer/eu-kandidater/emma-wiesner