Citat:
Ursprungligen postat av
Emma18
Som Biden-supporter så erkänner jag utan problem att det man ser på filmen i Georgia inte ser bra ut alls. Jag tycker dock att det är lite tidigt att dra alltför mycket slutsatser om vad det är som händer, eftersom man inte ens pratat med de 4 personerna och frågat vad de gör. Det kan finnas många olika anledningar till att de gör vad som ses på filmen. Vissa skulle innebära valfusk, vissa skulle innebära inkompetens och vissa skulle innebära fullt normalt beteende.
Min spekulativa teori om vad som händer är att man vid 22:30 blev färdiga med den uppsättning röster man skulle räkna den dagen. Därför började man skicka iväg folk med planen att fortsätta nästa morgon. Sen så efter att de flesta hade gått så hittade man några lådor med röster som hade dolts under ett bord och därför inte upptäckts. Eftersom att man inte ville hamna efter med räkningen bestämde man sig då för att ändå räkna dem innan man gick hem. Så de 4 personerna jobbade 2 timmar med att räkna dessa röster och sen tog de också paus för natten.
Om min spekulativa teori från ovan stämmer, så är det förstås otroligt dumt att göra på det sättet att fortsätta räkna efter att partirepresentanterna har lämnat. Det är dock troligtvis inte olagligt, och i praktiken fanns det inte så mycket som observatörerna hade kunnat göra då detta inte rörde sig om någon signaturverifiering eller liknande utan bara att köra ballots genom räknemaskinen. Då man redan räknat om alla rösterna för hand så är det inte heller någonting som påverkade valresultatet på ett felaktigt sätt.
Tre problem här:
1. Vem skulle i så fall gömma dessa röster och varför? Det verkar djäääävligt fishy att just dessa röster förvarats separat i RESVÄSKOR och att de fyra aktörerna vetat EXAKT var de skulle ligga och plockade fram dem precis som om de visste vad som fanns i och vart de "hörde hemma".
2. Det skulle absolut bryta mot bestämmelserna att valövervakarna måste vara på plats under rösträkningen. Det är liksom vitsen med att de ens finns där. De tidigare spörsmålen om just dessa "poll watchers" har rört huruvida de fick komma tillräckligt nära för att se och vad som skulle betecknas som ett "rimligt avstånd" med hänvisnign till coronaregler och annat. I det här fallet är situationen drastiskt annolunda, eftersom nu var dessa "poll watchers" evakuerade ut byggnaden. De fanns alltså över huvudtaget inte i närheten och då är det ställt bortom allt rimligt tvivel att rösträkning INTE får pågå överhuvudtaget, åtminstone inte utan att man fått ok först från de bägge partiernas övervakare.
3. Om det nu mot all förmodan visar sig att dessa fyra personer INTE agerat olagligt så finns det nu fog för att anse att dessa röster blivit "kontaminerade", och det således finns en unnenbar risk att de kan ha påverkat valet i stort.