Citat:
Ursprungligen postat av
mrmoonlights
Du är extremt omogen och har uppenbarligen aldrig öppnat en lagbok.
Nu svarar du någon annan men jag vill inflika att lagboken i sig bara är ord och visor som människor skrivit ner. Man kan få in vad som helst där. Det säger inget om något är bra, lämpligt eller ens moraliskt försvarbart. Det faktum att Jonas öht får möjlighet att komma ut så tidigt och direkt introduceras för en flicka i samma skolålder som barnet han grovt våldtog, och sitta och diskutera sin framtid med Kriminalvården är ju helt befängt och oacceptabelt oavsett vad den jävla lagboken säger.
I Saudiarabien har man en annan lagbok som svenskar tycker är helt skev. Lagar säger ingenting. Det är ju allmänt känt att Sverige inte ser allvarligt på pedofili och grova sexualbrott. Man kan inte säga att något är allvarligt och sedan döma en sådan person som Jonas till 9 år (5-6 år) och sedan lotsa in honom i samhället och ge han möjlighet att bo med andras barn igen. Det är ju helt jävla befängt.
I andra länder kanske man har andra märkliga och "bakåtsträvande" lagar, men pedofiler får i alla fall oftast sitta inne för all framtid, avrättas eller så lynchas de av närstående. Jag tycker det är en sundare inställning till den här typen av brottslingar än vad Sverige har, dvs att man ska underlätta för pedofiler att begå nya brott vilket man i praktiken gör.