Citat:
Ursprungligen postat av
goseigen
Ingen bryr sig.
Han fick tokstryk.
Fler och fler smarta republikaner har hoppat av tåget.
Försök att förstå att Biden vann.
Där har du fel! Där är 100 tals miljoner människor som vill höra exakt vad han har att säga.
Hela världen väntar med spänning om vad som kommer hända härnäst i valet, och när USAs president går ut och säger att han ska hålla sitt viktigaste tal någonsin så vägras det sändas.
Detta är ren fakta, tycker att alla borde finna detta väldigt obehagligt oavsett vilken "tro" eller tillhörighet man än må ha.
Men ska jag vara helt ärlig så har du ett väldigt vänstertänk, dvs att du aldrig tar dig tiden att sätta dig in i vad som verkligen visas eller sades. Du är en av dom beryktade "rubrikläsarna"
Aldrig djupare än så och gärna från samma vinkel hela tiden så att du slipper tänka till själv utan bara följer med strömmen.
Det är sorgligt att de allra flesta människor idag tillhör kategorin "rubrikläsare"
Att ingen bryr sig har du jättefel i, väldigt många människor bryr sig om detta och hur det verkligen ligger till.
I USA så är valet på blodigt allvar och regelverk måste följas till punkt och pricka.
Görs inte detta så faller hela systemet ihop oavsett vilket parti som råkar ut för det.
Detta hade du vetat om du lyssnat på talet.
Hur kan man hålla rätt på 100 tals miljoner i ett lotteri men inte i ett demokratiskt val?
Varför gör dom inte en signatur kontroll och får det överstökat?
Jo en sida motsätter sig detta och då motsätter man sig konstitutionen, motsätter man sig den då har man något att dölja.
Så enkelt är det vare sig man gillar Trump eller ej.