Citat:
Ursprungligen postat av
Svartheden
Ja man sätter inte 40 miljoner i Hubeiprovinsen i karantän om man tror att epidemin kommer att självdö pga flockimmunitet.
Nu verkar det dessutom som att kineserna har mörkat hur illa läget var i Wuhan.
Tegnells val av strategi har kostat oss många liv. Det vet vi nu eftersom vaccinsköterskan står ute i farstun och trampar.
Jag skumläste lite om det tidigare idag. Jag fick intryck av att dom hanterat statistiken likvärdigt med Sverige.
Det var inga enorma avvikelser jag kunde se. Någon dag hade dom först uppgett närmare hundra döda och senare reviderat det till närmare 200. Det är väl precis så vi gjorde i våras?
Diagrammet visar drygt 50, Tegnell säger fyrtiotal och några veckor senare så har man justerat upp den siffran till 100+.
Samma sak med antalet smittade. Initialt så redovisade man inte dom som varit smittade utan provtagning. Senare ändrade man sig till att även redovisa dom som diagnosticerats utan provtagning och gjorde då även en klumpuppdatering med dessa inräknade (något som Tegnell tog som bevis för överlägsen redovisningsmetod i Sverige under presskonferens).
Folkhälsomyndigheten har mig veterligen aldrig redovisat något annat än bekräftat smittade via provtagning (med undantag för Britton-prognoser). Dvs vi har inte ens nått upp till Kinesisk nivå av transparens
Jag är definitivt ingen fan av Kina. Jag får bara väldigt mycket känsla av hyckleri från västerländska medier i detta fallet.
Rätta mig gärna om jag missat något centralt i kinesernas mörkning av hur illa det var i Wuhan.
Det faktum att dom in i det längsta försökte mörklägga hela viruset är enligt mig något som är helt oförsvarbart och förtjänar att påminnas om varenda gång någon köper en mandarin eller något annat som påminner om Kina.