Citat:
Ursprungligen postat av
Majamedm
Situationen kan ha eskalerat senaste åren och det är inte alls säkert att mannen behövde gömmas eller att det fanns nåt att reagera på (direkt fara) om de fått besök. Att bevittna en stökig och smutsig lägenhet med tillhörande ”stolliga” personer behöver inte betyda att man slår 112.
Detta. Har jobbat med liknande slags arbeten i bostadsrättsföreningar och det är faktiskt mycket vanligare än man kanske kan tro att folk har det skitstökigt, smått abnormalt och/eller mer eller mindre kaotiskt hemma. Även rätt vanligt med sängliggande och sjuka äldre människor.
Att en äldre kvinna har någon liggande i ett rum som bara gurglar eller vad det nu kan vara, är inget man ringer polisen för direkt. Ej heller pga ostädad lägenhet.
Det är i så fall om det kanske finns barn i lägenheten som tydligt behöver hjälp med socialtjänst osv, i övrigt låter man i regel kufarna hållas så länge det inte är direkt osanitärt.