Citat:
Ursprungligen postat av
Fittahora
Skälet är att stämningen skulle ha gjorts innan vale, inte efter. Problemet är att stämningar gjordes även före valet och dom avslogs. Så domstolarna har skapat ett moment 22 läge där det inte går att strida mot poströstningslagarna.
Så en stämning om valfusk innan valfusket har tagit plats?
Det där ska jag kolla ihåg när jag ska be kvinna som blivit våldtagen att hon skulle ha anmält sitt brott innan hon blev utsatt.
Vilka stämningar för valfusk ifrån Trump förra valet sa du? Jo att döda röstade redan då och man bussade folk mellan stater, men minns jag inte fel så vare någon som skrek om Rysslands inblandning i valet och försökte stämma/avsätta Trump i 4 år.
Nej, här har vi två saker.
1. Dom snackar skit att man inte kan anmäla om valfusk innan det har tagit plats.
2. Stämningen handlar om något helt annat än valfusket utan om exempelvis regler för post röstningen.
Spelar ingen roll ifall det är 1 eller 2 för det är ingen av dom. Reglerna sätts av en hel annan gren av lagen som inte man får ändra på samt så kan du inte anmäla ett brott innan det har tagit plats.