Citat:
Ursprungligen postat av
DrSeussy
Det här skulle kunna tolkas som att Frederick var ihop med honom samtidigt som han visste om vad han gjort. Från Expressen:
"Fredrick Federley har under en längre tid mått dåligt, vilket har eskalerat den senaste tiden ..., skrev Cs partisekreterare Michael Arthursson i en kommentar på torsdagen."
Samtidigt skriver Frederick på Facebook:
"Vi har nu gått skilda vägar."
Ja, det där är ju lite svårt att få ihop för FFs vänner. Om uppbrottet skett nu, som FFs inlägg på Facebook starkt antyder och som bekräftas av Stoppa Pressarnas källor, så hur kan han ha då mått dåligt en längre tid om han inget vetat om pedofilens pedofilbakgrund?
Möjligen om pedofilen skulle ha brutit ner honom psykiskt under tiden, utan att FF för den delen kände till sexbrotten. Men, det verkar osannolikt eftersom maktförhållandet varit omvänt. FF är den som haft en bra inkomst och det är på FFs gård de levat. Pedofilen har snarare varit i beroendeförhållande till FF än tvärtom, som ju kunnat slänga ut honom närsomhelst.