Citat:
Ursprungligen postat av
Shunruy
Med reservation för att jag inte har hela bilden.
Så en pedofildömd snubbe släpps efter långvarigt avtjänat fängelsestraff ut i frihet. Gissningsvis har han haft svårt att greja bostad. Han har hyrt in sig hos en känd C-politiker som dessutom råkar vara gay och har en dotter - FF.
Nu är alla upprörda för att FF haft en tidigare pedofildömd man som inneboende.
Frågan om huruvida FF kände till att mannen varit pedofildömd anses central. Gissningsvis bör mannen i fråga inte talat högt om sitt skamfyllda förflutna när han sökt bostad.
FF mår dåligt.
Mår han dåligt till följd av tanken på att något skulle kunna ha hänt mellan den inneboende och FF's dotter? Förståeligt förstås, vem som helst skulle bli rädd.
Eller mår han dåligt för att han skulle haft något slags nära relation med den tidigare dömde? Vilket de flesta i den här tråden verkar gissa. Ligger det något i det alls?
Eller försöker FF bara upprätthålla allmän beröringsskräck gentemot tidigare sexdömda för att minimera något slags tänkt politisk skada?
Det är lite oklart...
Alla sexdömda blir efter avtjänat straff utsläppta. Någonstans ska de bo. Hela övriga samhället kan inte förväntas drabbas av total beröringsskräck.
Men jag har som sagt inte hela bilden.
Är ju ett rätt olustigt sammanträffande att han råkade hamna rakt i famnen på dekadensens gudfader inom svensk politik och att denne även väljer att lämna politiken för att undvika granskning kan man ju tycka.
Uppenbart är att Federley känner att han inte skulle klara av en granskning av media. Det lär inte handla om att ha undvikit att betala TV-avgift eller att nån rumänska har städat hemmet direkt.