Citat:
Ursprungligen postat av
JedanProblem
Det är intressant att notera att dödligheten varje år inte tycks ha påverkats mycket av den mycket höga invandringen till Sverige de senaste årtiondena.
Om det mestadels kommer yngre invandrare till Sverige, så kommer man naturligtvis inte förvänta sig att antalet döda totalt sett påverkas stort.
Finns dock en del personer i tråden som inte tycks ha fattat detta.
Mainstream media har nämnt prognosticerad överdödlighet på max 3000-4000 detta år, dvs drygt 93000, ca 2000 färre än 2002. Insinuerar du att tillskott till befolkningen av relativt yngre invandrare bidragit till minskat antal döda i absoluta tal sen 2002?
I så fall tok-teori. Avlidna i covid-19 rapporteras för övrigt mycket vanligare bland invandrare...
Covid-19 finns och är en ovanligt tuff influensa, särskilt för äldre. Några tusen äldre svenska hade kunnat räddas i främst april-maj om politiker och myndigheter varit tuffare, men en stor del av befolkningen kommer att smittas, dödligheten minska. Hongkong-influensan 1968 är inte olik i antal döda.
Än så länge är det bra att skydda sjukhusen från överbelastning med råd och förändringar i verksamheter, men tokigt att inte ha ens 1/20 av max publik på fotbollsmatcher (50 eller 300 på Friends Arena nu?) medan restauranger är öppna och lätt tar 1/2 av normalt antal. (Ligger restauranger politiker närmare hjärtat/magen än fotboll?)
En risk, särskilt med politiker vars drivkraft är att styra och ställa med andra, är att man inte väger kraschad ekonomi för individer, företag och samhälle, deprimerade människor mm mot riskerna med viruset. (World Economic Forum, Time med flera har uttryckt att en kris innebör en möjlighet att införa the great reset, dvs kommunism, samma mål som vänstern haft med klimatfrågan.)
Hellre hög belastning på sjukhusen ett år - samtidigt med försiktighetsåtgärder i verksamheter - än depression.