Citat:
Ursprungligen postat av
HepCat-X
MI och PA väntas certifiera i morgon - GA har redan certifierat - de ger Biden segern och därefter är det kört för Trump.
Fantasierna från somliga här om att "Trumps domare" lydigt skulle hjälpa till med en statskupp som öppet sparkar på den amerikanska demokratin och på den valprocess som upprätthålls av konstitutionen och av elektorskollegiet, utifrån några lösliga konspirationsteorier och rykten, kryddade med rasism och presenterade av Giuliani, Powell och deras hantlangare, är just fria QAnon-fantasier. Aint gonna happen!
#BidenJanuary20 #TrumpToJail
Det är alldeles för tidigt att ens bry sig om certifieringar av stater. Om omfattande valfusk kan bevisas så spelar det ingen som helst roll.
Det fungerar inte riktigt så i en rättstat att om det fuskas till en vinst så gäller det så länge man fastslår resultatet.
Kan ett omfattande fusk bevisas efter att en stat blivit certifierad kommer resultatet såklart inte att gälla.