2020-11-17, 09:44
  #10585
Medlem
Sculleys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
FBI kan väl kopplas in till i princip vad som helst och tycker det är konstigt om dom inte kopplades in direkt när demokratin står på spel.

Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
FBI kopplas ju bara in om ett misstänkt brott korsar en delstatsgräns. Smartmatic har sitt amerikanska huvudkontor i Boca Raton, Florida medans Dominion Voting Systems har sitt huvudkontor i Denver Colorado. Att FBI är inkopplade för att utreda ett misstänkt federal brott kan vara en indikation på kopplingen mellan Smartmatic och Dominion. Det börjar hetta till nu.

While individual states and localities have the constitutional authority and responsibility to manage elections and have their own election laws, an election crime becomes a federal crime when one or more of the following occurs:

Citat:
  • A ballot includes one or more federal candidates
  • Election or polling place officials abuse their office
  • The conduct involves false voter registration
  • The crime is motivated by hostility toward minority protected classes
  • The activity violates federal campaign finance law

Examples of federal election crimes include, but are not limited to:

  • Giving false information when registering to vote
  • Voting more than once
  • Changing ballot markings or otherwise tampering with ballots
  • Compensating voters
  • Threatening voters with physical or financial harm
  • Intentionally lying about the time, manner, or place of an election to prevent qualified voters from voting
  • Political fundraising by federal employees
  • Campaign contributions above legal limits
  • Conduit contributions
  • Contributions from foreign or other prohibited sources
  • Use of campaign funds for personal or unauthorized purposes


Källa FBI

https://www.fbi.gov/news/pressrel/press-releases/fbi-warns-voters-about-election-crimes-ahead-of-the-november-2020-election
2020-11-17, 09:44
  #10586
Medlem
TwinkleSmashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grumpyoldfart
Dominion Executive Being Scrubbed From The Internet After He’s Caught Red-Handed
https://newspushed.com/dominion-executive-being-scrubbed-from-the-internet-after-hes-caught-red-handed/

Jag tror att (anti-)demokraterna kommer göra en epstein på honom inom snart framtid.
De kommer nog skrubba bort honom IRL.
2020-11-17, 09:47
  #10587
Medlem
SalazarSlytherins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av henryskumberg
Systemstiskt valfusk gör ju att delstater inte kan certifiera valresultatet. Förstår du väl.

Tror inte ens HD vill avgöra valet denna gång utan rep. huset. Det kommer att gå lagligt till.

Är det inte upp till staterna (en röst var) att bestämma president om SCOTUS skulle ogiltigförklara valet pga valfusk? Om det är så vinner Trump.
2020-11-17, 09:52
  #10588
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HomoDeus
Dom har räknat om 4,3 miljoner av 5 milj röster redan. Det blir ingen skillnad i valutgång.
Det kan stämma. Men jag ser ändå ett värde i att dokumentera och diskutera alla rapporter som kommer in, samt alla rykten.
2020-11-17, 09:54
  #10589
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TwinkleSmash
Jag tror att (anti-)demokraterna kommer göra en epstein på honom inom snart framtid.
De kommer nog skrubba bort honom IRL.

Eric Coomer, säkerhetsansvarig på Dominion Voting System, tycker Trump är en fascist. Hsn stödjer Antifa. En extremist har ett stort ansvar i valet.

VILKA hade Access till att komma in och påverka röstningen i swingststaterna ( och alla andra delstater med Dominion)??
2020-11-17, 09:56
  #10590
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SalazarSlytherin
Är det inte upp till staterna (en röst var) att bestämma president om SCOTUS skulle ogiltigförklara valet pga valfusk? Om det är så vinner Trump.

Jo, kommer det till rep. huset så kommer varje delstat att ha en röst vid omröstningen.

Det finns fler delstater med republikansk majoritet, 26-24
2020-11-17, 09:57
  #10591
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Emma18
Självfallet. Här är ett exempel: https://www.politifact.com/factchecks/2020/nov/04/tweets/no-biden-did-not-receive-thousands-mysteriously-su/. Här är ett till: https://www.fox2detroit.com/news/president-trump-says-we-hereby-claim-michigan-citing-claim-of-ballots-being-dumped

Även den som först spred screenshottet på twitter gjorde en stund senare en ny tweet där han erkände att detta var vad som hände: https://twitter.com/MattMackowiak/status/1324041161321992192?s=20
Detta är inte en utredning. Detta är Politico som fått svar av Drew McCoy hur det gick till. Sida upp och sida ned har ni tjatat om att vittnen inte räknas som bevis. Gäller detta er också eller går det bara åt ett håll?

Säg till om du hittar en undersökning som håller med era mått mätt. Att någon säger hur det ligger till och man skriver ut det är för mig ingen seriös undersökning.
2020-11-17, 10:03
  #10592
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ilikepancakes
Var finns det "riktigt starka bevis" du pratar om? Vilka domstolar har fått ta del av det och bedömt att det är riktigt starkt?
DEtta är ett skitbra inlägg i denna tråd. Självklart ska den rättsliga processen avgöra hur stark bevisning är. Personligen ser jag mindre problem med att någon i denna tråd pratar som om dom avgör vilket bevisvärde någonting har än om MSM basunerar ut till folket vilket värde ett bevis har.

Räknar med att få se dig hoppa på MSM som utan rättslig process avgör att alla bevis som kommer fram är "minor". NYT sätter till och med titeln "No evidence of fraud found" för att sen i bröd texten skriva "minor errors" osv men som du säger är det ju inte upp till dom att avgöra bra att du är vaken.

Sidney Powell däremot är en advokat och varför skulle inte en advokat få gå ut och säga att dom sitter på stark bevisning, Sideny Powell är väl i en mycket bättre sits att bedöma sin bevisning än MSM tänker jag.
2020-11-17, 10:04
  #10593
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Skallmeja-Zorro
Spännande också med domstolens motivering; "for failure to persuade the Court of the existence of manifest error requiring reversal".

Det är ju essensen av vad hela denna tråd handlar om alltså, "Bevis saknas".

Vad är detta för pajaserier.

"It is not surprising that many of the votes being observed by Mr. Sitto were votes for Mr. Biden in light of the fact that former Vice President Biden received approximately 220,000 more votes than President Trump."

Vilket underbart cirkelresonemang, den domen är inte värd pappret den är skriven på!

"This is not a final order and does not close the case"

Verkligen inte!
2020-11-17, 10:09
  #10594
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Lou Dobbs Tonight 11/16/20 FULL | Lou Dobbs November 16, 2020
https://www.youtube.com/watch?v=3D-4d1zWi0I

Sidney Powell från 15:05

FBI har påbörjat en förundersökning om valfusket. Dobbs nämner det i klippet vid 20:07.

Tucker Carlson Tonight 11/16/20 FULL | Tucker Carlson November 16, 2020
https://www.youtube.com/watch?v=i22VnN5tYiA
×
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Ja, FBI är inkopplade nu med en en "task force" som börjat utreda valfusket. Eftersom FBI är inkopplade så är det ett federalt brott som misstänks och då kommer SCOTUS automatiskt ta över alla ärenden till slut. Det kommer att vara utanför delstaternas jurisdiktion.
"From very reliable sources" — får man säga så på en stor, rikstäckande nyhetskanal om man har anledning att tvivla på uppgifterna...? Nu är Lou Dobbs visserligen hederlig och klädsamt försiktig när han säger ungefär att FBI "åtminstone börjat titta på det här", men samtidigt... Det är inget som varit känt sedan tidigare. Det säger han med.

Om det är a federal crime kan det hända grejer. Skönt som själva fan vore det att slippa alla dessa små case i civila domstolar. Så, tack för tipsen. Lou Dobbs var nog bäst hittills. Powell var bra igen. Kanske tom. bättre nu än tidigare. Vi fick veta lite mer.
2020-11-17, 10:11
  #10595
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av smultronkungen2
DEtta är ett skitbra inlägg i denna tråd. Självklart ska den rättsliga processen avgöra hur stark bevisning är. Personligen ser jag mindre problem med att någon i denna tråd pratar som om dom avgör vilket bevisvärde någonting har än om MSM basunerar ut till folket vilket värde ett bevis har.

Räknar med att få se dig hoppa på MSM som utan rättslig process avgör att alla bevis som kommer fram är "minor". NYT sätter till och med titeln "No evidence of fraud found" för att sen i bröd texten skriva "minor errors" osv men som du säger är det ju inte upp till dom att avgöra bra att du är vaken.

Sidney Powell däremot är en advokat och varför skulle inte en advokat få gå ut och säga att dom sitter på stark bevisning, Sideny Powell är väl i en mycket bättre sits att bedöma sin bevisning än MSM tänker jag.
Jag bryr mig inte så mycket om vem som kommer ut och babblar. Det blir bara en massa brus i universum. Däremot kan man ju tycka att det inte ska ta två veckor att komma fram med bevis som godkänns av domstol. Att fördröja startprocessen för nästa administration är rätt allvarligt och bör såklart inte göras om det inte finns oerhört starka skäl.
2020-11-17, 10:12
  #10596
Medlem
Herzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av henryskumberg
Dominion Voting System verkar desperata. Deras agerande tyder på att de är under enorm press. Tänk att vara en del av den största politiska skandalen någonsin.


Det här är större än wolksvagen skandalen med mjukvara som manipulerade med CO2 utsläpp.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in