Citat:
Ursprungligen postat av
BeatriceCenci
Säg inte det. Vad sägs om den här teorin:
Demokraterna röstfuskar i Kalifornien och flippar massa röster för att vinna popular vote, samtidigt som de fuskar och vinner i svingstaterna med minsta marginal. De trodde att det skulle passera obemärkt att fuska i Kalifornien eftersom alla vet att det är en blå stat.
Anledningen till att Kalifornien är mest optimalt att använda för att flippa många röster är, att det är den överlägset största delstaten befolkningsmässigt och således finns det många röster att flippa. De trodde inte att Trump-teamet skulle bry sig om att kolla fusk i Kalifornien.
Varför är det då viktigt att fuska för att vinna popular vote med ganska bred marginal? Jo, för att få det att se ut som att Biden hade amerikanska folket bakom sig. De trodde nog även att det skulle minska risken att valresultatet i sving-staterna ifrågasattes, om Biden vann dem med liten marginal.
Det är ju en tämligen osannolik teori.
Man vinner alltid Kalifornien stort, och en miljon röster hit eller dit spelar ingen roll i popular vote.
Biden vann extremt stort ändå och popular vote spelar som sagt ingen som helst roll.
Jag tror du skulle få väldigt svårt att övertyga folk att begå ett grovt brott och riskera fängelse för något som är helt betydelselöst.
Och att popular vote marginalen på något sätt skulle göra det mindre troligt att fusk utreds är ganska osannolikt, snarare är det tvärt om. Trump kan ju inte tro på att någon kan få mer röster än honom. Om något skulle större marginal bara göra Trump ännu mer säker på fusk.
Han trodde inte på det 2016 och tillsatte till och med en kommission för att utreda det, som så klart inte hittade något systematiskt fusk alls, de hittade faktiskt bara 9st misstänkta fall i hela USA och bara 6st ledde till fällande dom.