Citat:
Ursprungligen postat av
Svartheden
Med en IFR på 0,2-0,8% och 4 miljoner fall så hade vi haft 10-30 tusen döda helt utan restriktioner vad gäller resande, folksamlingar, publik och alla event gått av stapeln som vanligt från konferenser till rockkonserter.
Jag tror du räknar för lågt.
För att få till flockimmunitet krävs många som smittas och utvecklar antikroppar.
Vården hade kollapsat och äldrevården hade också totalhavererat och våra äldre hade dött som flugor. Även många ej boende på äldreboenden typ 30-80 åringar som vissa hade blivit så sjuka att de behövt syrgas eller respirator hade aldrig tagits om hand.
Folk hade givetvis gjort egen lock-in när de fattat vart vi var på väg men många hade ändå blivit smittade.
Men man agerade i början utan att veta så mycket om viruset och totalt oansvarig hantering med personal på äldreboenden som drog med sig smittan helt utan att inse konsekvensen.
Jag tycker vi kan lära en hel del av denna pandemi och även set till att vi skaffar en beredskap för kommande som är väl värda namnet.