2020-11-12, 07:55
  #404893
Medlem
Eftersom WHO rekommenderar mask är det befogat att diskutera och jag anser att poängen är att det också skärper beteendet om mask är obligatoriskt. Jag tror inte heller mask hjälper överallt. Tegnell tror och hänvisar till att det saknas belägg vilket är fel. Skall man ha 100 % vetenskapliga bevis kan man inte tro på egentligen någonting i denna värld.
Citera
2020-11-12, 07:57
  #404894
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Tiden är en viktig faktor. Här är en studie som visar på de enorma skillnaderna på hur många partiklar en smittad kan avge:

https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2768712



Sen beror det på om en smittad är en "normal" covidsjuk eller en superspridare. Upp till 7,44 miljoner kopior per kubikmeter luft kan en superspridare avge. Jag undrar hur stor "virus load" man egentligen klarar av att hantera innan man blir allvarligt sjuk, någon som kan svara på det?
Det där är intressant.

Det är alltså en enormt stor skillnad i hur mycket partiklar man producerar om man hostar vs. andas normalt.

En normal sjuk persons hostning motsvarar ett andetag för en superspreader. Och en normal sjuk persons andetag innehåller nästan ingenting, undantaget när man pratar högt.

Som de också tar upp andas en människa 500 liter luft per timme. Det är inte alls särskilt mycket. Ett badkar med luft på en hel timme. Och merparten av viruspartiklar i den luften sjunker till marken.

Att befinna sig på exempelvis en buss med en smittad person som andas normalt, och som inte producerar ljud, borde alltså vara i stort sett riskfritt. Det skulle vara om man befinner sig på bussen under väldigt lång tid, och luften i bussen bara cirkulerades. Typ en långfärdsbuss med AC.

Risken för smitta på stan, eller i affärer, måste också vara extremt låg. En smittad person som i tystnad går runt i en affär i en halvtimme, producerar totalt tre stycken IKEA-kassar med luft med otroligt låga mängder virus. Risken för smitta genom luftburna partiklar måste därför vara otroligt låg.

Det är nästan missvisande att säga att viruset sprids med din utandning. Det här viruset sprids med ljud. Det är ett kommunikationsvirus.

Om alla iaktog tystnad bland människor, och de inte rörde sig ute när de hostar eller nyser (som är metoder för viruset att tvinga dig till att producera ljud) borde man kunna bromsa smittspridningen mycket kraftigt.

Jag tycker därför att det är lite lustigt att deras omedelbara slutsats är att just ansiktsmask är en bra lösning i trånga oventilerade miljöer? Främst för att skyddseffekten är bristfällig.

Slutsatsen borde vara 1) Stanna hemma när du är sjuk, och 2) Vidta tystnad, särskilt i trånga, oventilerade miljöer, 3) Undvik alla sammanhang inomhus där andra människor producerar ljud, antingen genom tal, sång eller hostningar och nysningar, och särskilt starka ljud, 4) Förbjud hög musik i sammanhang där människor umgås, eftersom det gör att man talar högre. 5) Studera om munskydd, eller plexiglas i kassan, också kan göra att man pratar starkare, för att höras.

Det skulle inte förvåna mig om alla de här super-spreader eventen kunde kopplas till att man producerade höga ljud med rösten. Dvs. körsång, hemmafester med hög musik, nattklubbar, m.m.
Citera
2020-11-12, 07:57
  #404895
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av utred
Anser nog att det är befogat att kritisera den använda strategin 3 ? dessutom har jag varit i flera länder under Coronan och jag anser av egen erfarenhet att de som bär munskydd visst håller avstånd. Folk blir mer alerta om allvaret i situationen. Sverige går emot WHO i ganska mycket och därför bör det vara legitimt att kunna kritisera ganska hårt här på forumet utan att få varning för minsta lilla grej som går emot konsensus. Tänk i så fall på följande vad är demokrati eller ej ?

Ser mer o mer munskydd på stan nu. En trend är ju att regionerna, kommunerna o medborgarna lyssnar mindre o mindre på FHM av förklarliga skäl o hämtar information från andra håll. Tar lång tid tyvärr men är en trög process.

Har även märkt att statsmedia har ändrat karaktär. Journalister i SVT ställer lite besvärligare frågor så hoppas att den trenden håller i sig o att journalister gör sitt jobb att hårt granska strategin.
Citera
2020-11-12, 07:58
  #404896
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Aerosoler med viruset sprids i luften i hela rummet, precis som röklukt gör. För att bli smittad så måste en viss koncentration av viruset uppnås i dina andningsvägar. Med en superspridare så kan en sådan nivå nås snabbare än om det är en annan person som smittar.

Här har du också potentiellt en del av varför barn tycks smitta mindre, de producerar mindre luft och mindre virus. De må ha samma koncentration i utandningsluften, men de har mindre volym utandningsluft.

Krogar, restauranger, gym, kaféer osv är idealiska platser för smittspridning. Många personer på ett litet utrymme och koncentrationen av virus kan därför bli hög rätt snabbt. Dessutom så pratar man mycket eller svettas i dessa miljöer, vilket ger droppsmitta också. Samtidigt så vistas folk där under en längre tid än på exempelvis affärer (som dessutom har större luftvolym).

För direkt droppsmitta så spelar inte luftvolymen någon större roll.

Så, befinner du dig i ett rum som snabbt får röklukt, då bör du vara orolig för virussmitta i det rummet också ifall någon smittad finns där.

Brukar inte gym ha bättre ventilation?

https://www.folkhalsomyndigheten.se/livsvillkor-levnadsvanor/miljohalsa-och-halsoskydd/tillsynsvagledning-halsoskydd/kompletterande-vagledning-om-ventilation/

Citat:
Uteluftsflödet bör enligt FoHMFS 2014:18 [1] vara minst 0,35 liter per sekund och kvadratmeter golvarea (l/s m2) i bostäder. Det totala uteluftsflödet bör dock inte understiga 4 liter per sekund och person (l/s person).

Citat:
Uteluftsflödet bör enligt FoHMFS 2014:18 [1] vara minst 7 l/s och person + minst 0,35 l/s per m2 golvarea i skolor och förskolor. Detta gäller vid stillasittande sysselsättning.

Citat:
Ventilation 7 [8]. I idrottshallar bör luftflödet vara minst 7 l/s och person + 0,35 l/s m2 golvarea och 30 personer per 100 m2. Detta ger ett uteluftflöde om minst 10 l/s och person, gärna 15 l/s och person i idrottshallar.

Var på sjukhuset för några dagar sedan och personen jag besökte hade fönstret öppet när vi kom.

Skolor och sånt kan nog minska risken för smittspridning genom att gå tillbaka till gammeldags "vädring" av klassrum och liknande på raster.

Hitttar det inte nu men det hade gjorts något studie om hur smittan spreds i olika situationer och det var koncentrationen som steg under en längre tid som var boven i dramat.

Ett klassrum med smittad lärare och 20 elever - två timmars lektion där läraren pratade.

12-13 kunde smittas, om ALLA hade mask hela tiden så sjönk detta till 7-8 smittade, om fönsterna öppnades så sjönk det till 1 smittad.
__________________
Senast redigerad av Kalmar2004 2020-11-12 kl. 08:02.
Citera
2020-11-12, 08:01
  #404897
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Positivity rate går ner i Belgien så det är en verklig nergång. Dödsfallen kommer ju med rejäl eftersläpning så de kanske peakar med dödsfall nu.

Ja. Det har verkligen vänt i Belgien.
Alla kurvor pekar neråt kraftigt.
Utom dödstalen. Det visar vad vi behöver förbereda oss på även här.
Jag hade hoppats på lite mildare siffror angående dödstalen i Sverige, men tror inte längre på det.

Antalet inläggningar går inte jämföra med vårens siffror heller.
”Tröskeln” för att bli inlagd är helt klart lägre nu, men samtidigt så verkar ju vårdtiden kraftigt gått ner. Det gör att jämförelser egentligen blir rena gissningsleken.
Fördelen är ju att effekten kommer komma snabbare, precis som vi ser i Belgien. Det har redan nu påverkat antalet inlagda, om än i ganska liten utsträckning.
Citera
2020-11-12, 08:01
  #404898
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Så, befinner du dig i ett rum som snabbt får röklukt, då bör du vara orolig för virussmitta i det rummet också ifall någon smittad finns där.

Haha! tack för tipset, jag ska tänka på det!
Skämtåsido, skulle covid-19 smitta i närheten av liknelsen med röklukt skulle stora delar av världen uppnåt flockimmunitet för länge sedan. I Sverige utan lockdown i våras hade troligen flockimmunitet klarats av innan sommaren.
__________________
Senast redigerad av jerka11 2020-11-12 kl. 08:30.
Citera
2020-11-12, 08:04
  #404899
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av utred
Eftersom WHO rekommenderar mask är det befogat att diskutera och jag anser att poängen är att det också skärper beteendet om mask är obligatoriskt. Jag tror inte heller mask hjälper överallt. Tegnell tror och hänvisar till att det saknas belägg vilket är fel. Skall man ha 100 % vetenskapliga bevis kan man inte tro på egentligen någonting i denna värld.
Just nu finns det gott om bevis att munskydd skyddar mot Covid-19 smittan. Det finns hur många vetenskapliga artiklar som helst som styrker det. Men vill man inte tro på nånting då spelar det ändå ingen roll hur mycket bevis som finns för det.
Det påminner mycket om Galileo som blev upphängd för att påstå att jorden är rund. Det dogmatiska tankesättet sätter tydligen band på ögonen.


https://www.researchgate.net/publication/340603522_Face_Masks_Against_COVID-19_An_Evidence_Review
Citera
2020-11-12, 08:07
  #404900
Medlem
virvelbaggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Positivity rate går ner i Belgien så det är en verklig nergång. Dödsfallen kommer ju med rejäl eftersläpning så de kanske peakar med dödsfall nu.
Låt oss hoppas det, och det är ju troligt också men blir det då bara temporärt? För vi är dok i början av säsongen och de har satt sig i en riktigt dålig sits. Jag har liksom lite svårt att se hur de ska klara detta på ett bra sätt under hela vintern tills den efterlängtade sommaren kommer. De borde ju ha bra experter eller beslutsfattare men å andra sidan har de ju fört fört dem hit.
Vad tror du, kommer de klara detta och hålla ut tills sommaren?
Det är ju inte bara Belgien heller, nästan hela Europa och USA.
Funderade lite på hur många döda det kan bli per dag i världen. 10 000 redan nu och då är vi i början av säsongen.
Man tillät fri rörlighet i slutet av sommaren så viruset fans överallt inför starten av säsongen. Det är så som man gett de allra bästa förutsättningarna i Europa för viruset inför säsong 2.

(Och det är ju inte bra för folkhälsan.)
Citera
2020-11-12, 08:07
  #404901
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aw
Det är nästan missvisande att säga att viruset sprids med din utandning. Det här viruset sprids med ljud. Det är ett kommunikationsvirus.

Nej, det sprids med partiklar som sprids när man pratar. Inte samma sak. Att påstå att det sprids med ljud är som att säga att det sprids med musik eller högtalare.
Citera
2020-11-12, 08:07
  #404902
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ParMobil
Ja. Det har verkligen vänt i Belgien.
Alla kurvor pekar neråt kraftigt.
Utom dödstalen. Det visar vad vi behöver förbereda oss på även här.
Jag hade hoppats på lite mildare siffror angående dödstalen i Sverige, men tror inte längre på det.

Antalet inläggningar går inte jämföra med vårens siffror heller.
”Tröskeln” för att bli inlagd är helt klart lägre nu, men samtidigt så verkar ju vårdtiden kraftigt gått ner. Det gör att jämförelser egentligen blir rena gissningsleken.
Fördelen är ju att effekten kommer komma snabbare, precis som vi ser i Belgien. Det har redan nu påverkat antalet inlagda, om än i ganska liten utsträckning.

Sverige har ju inte visat några tecken på att närma sig smittpeaken ännu så peak döda borde hamna nån gång under december månad. Hur hög peaken blir är svårt att uppskatta men kan bli en riktigt tuff december.

Beteendet ändras sakta o många verkar ju tro att det är farligare att gå över ett övergångsställe än att få covid19 tyvärr.
Citera
2020-11-12, 08:15
  #404903
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av virvelbagg
Låt oss hoppas det, och det är ju troligt också men blir det då bara temporärt? För vi är dok i början av säsongen och de har satt sig i en riktigt dålig sits. Jag har liksom lite svårt att se hur de ska klara detta på ett bra sätt under hela vintern tills den efterlängtade sommaren kommer. De borde ju ha bra experter eller beslutsfattare men å andra sidan har de ju fört fört dem hit.
Vad tror du, kommer de klara detta och hålla ut tills sommaren?
Det är ju inte bara Belgien heller, nästan hela Europa och USA.
Funderade lite på hur många döda det kan bli per dag i världen. 10 000 redan nu och då är vi i början av säsongen.
Man tillät fri rörlighet i slutet av sommaren så viruset fans överallt inför starten av säsongen. Det är så som man gett de allra bästa förutsättningarna i Europa för viruset inför säsong 2.

(Och det är ju inte bra för folkhälsan.)

Är ju i första hand ett politiskt problem då effektiv corona strategi bygger på att du har opinionen med dig. Finns så många förnekare så tror det är svårt att lyckas.

Sen tror jag att Europa är för mesiga med smittspårning och karantän. För att stoppa spridningen måste du hitta pre/asymptomatiska tidigt o sätta dessa i karantän.

Karantän borde vara skilt från hushållet dessutom för att undvika spridningen där.

Asiater är duktiga på detta vilket vi ser på statistiken.
Citera
2020-11-12, 08:20
  #404904
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalmar2004
Brukar inte gym ha bättre ventilation?

https://www.folkhalsomyndigheten.se/livsvillkor-levnadsvanor/miljohalsa-och-halsoskydd/tillsynsvagledning-halsoskydd/kompletterande-vagledning-om-ventilation/







Var på sjukhuset för några dagar sedan och personen jag besökte hade fönstret öppet när vi kom.

Skolor och sånt kan nog minska risken för smittspridning genom att gå tillbaka till gammeldags "vädring" av klassrum och liknande på raster.

Hitttar det inte nu men det hade gjorts något studie om hur smittan spreds i olika situationer och det var koncentrationen som steg under en längre tid som var boven i dramat.

Ett klassrum med smittad lärare och 20 elever - två timmars lektion där läraren pratade.

12-13 kunde smittas, om ALLA hade mask hela tiden så sjönk detta till 7-8 smittade, om fönsterna öppnades så sjönk det till 1 smittad.

Det är väldigt olika hur bra ventilation gym har.

I Spanien har de kört med öppna fönster i klassrummen sedan viruset började spridas i våras och de har fortfarande öppna fönster i klassrummen.

Att koncentrationen ökar över tid märker du även om rök sprids i rummet. En rökare som tar ett bloss sprider mindre rök än en som röker en hel cigarett. Detta är orsaken till att spridningen är störst i hemmen, inte lika bra ventilation som i de flesta offentliga lokaler, samt att man är där under en lång tid. Men det som är intressant är inte spridningen i hemmen (om man inte tar hem gäster), utan spridningen ute i samhället. Det är ute i samhället som smittan tar sig mellan hemmen, stadsdelar, städer osv.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in