Citat:
Ursprungligen postat av
qwerty-66
I Sverige ska minkarna uppnå flockimmunitet
Ha ha ja det är väl så ..
Jag tänker att virusets hastighet är grundproblemet, alltid. Så enkelt är det väl? Det smittar snabbt och muterar snabbt. Det har tydligen hunnit med tusentals mutationer redan (globalt antar jag inte i Sverige).
Vi har också bjudit det på "mutationsyta" så att säga, gett det i princip fri lejd överallt, inklusive hos riskgrupperna, som vi tappade direkt. De var i princip skyddslösa från början.
Om det nu börjar studs mellan djur och människor, kan vi slutligen anse att situationen är bortom all kontroll. Vi har inte ens koll på svenska människor. Hur fan ska vi punktmarkera, testa och isolera minkar, katter, hundar osv?
Vi vet inte när och hur de aktuella minkarna (i Sverige och Danmark) smittades, eller hur de eventuellt smittar djurskötare osv .. vi har inte ens forskat färdigt på det ursprungliga coronavisruset. En ny djurburen mutation är en extra enskild katastrof som Sverige troligen inte kan hantera överhuvudtaget. Kolla hur det gått hittills.
Jag säger som jag sagt sedan i vintras: Vi får hjälpa varandra att tänka och var och en får se om sitt hus .. myndigheterna och regeringen kommer uppenbarligen inte att tänka åt oss.
Vintern verkar bli motsatsen till FHM:s förhoppningar ... Sjukhuset i V-ås gick nyss i stabsläge.
Gute reise, allihop.