2020-11-04, 15:35
  #400933
Medlem
virvelbaggs avatar
Kan det hända att man sparat lite dödsfall som man släpper i dag och i går då folk och media har fullt upp med valet i USA och därför kanske inte lägger märke till det?
För denna vecka har det ju redan rapporterats 60 dödsfall.
Citera
2020-11-04, 15:38
  #400934
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlkula12
Snacket om vårdkollaps, kaos och panik hörde vi ju hela våren. När kommer denna kollaps egentligen? Detta tjat om systemkollaps här på flashback börjar bli genuint tröttsam. Läget kommer bli sämre innan det blir bättre, det är vi överens om, men lägg ner hysterin.
Bara en sådan sak att det går att testa sig mer generellt i samhället som privatperson gör idag att läget känns 10 omgångar bättre än i Mars.

Det var nära kollaps i våras, det kan du fråga Eremona2.0 om, det som räddade oss då var att folk tog ansvar. Nu är vi trötta och less på hela skiten, så många skiter i att det ff är ett personligt ansvar som gäller. Vi är lika sopslut som vårdpersonalen på det planet.
Citera
2020-11-04, 15:39
  #400935
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ncr04
Du skrev att det börjar strömma in fall vid den här tiden, lite missvisande där. Några enstaka fall påverkar knappast belastningen på IVA.

https://www.socialstyrelsen.se/globalassets/sharepoint-dokument/artikelkatalog/statistik/2020-4-6737.pdf

Antal besök i vården kan sägas "strömma" in från ungefär nu, även om fallen på IVA börjar med enstaka.
Citera
2020-11-04, 15:39
  #400936
Medlem
.Dostoj.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GaretheGOLFERbale
Finland: Finnar hyllar lockdowns - 23% anser att nedstängning förbättrat deras liv


Härliga takter från Finland, ser ut som finnarna kommer att klara det gemensamma smittbekämpningarbetet galant

Finland: Europe's quiet success in Covid-19 fight



källa afp

Heja Finland! Med all rätt. Önskar Sverige var lika metodiska men vad kan man vänta sig av Löfven? Vi får göra en utredning efter pandemin typ.
Citera
2020-11-04, 15:41
  #400937
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Om du kikar på alla säsonger så ser du att det börjar öka från vecka 45-46 och framåt, även om det är börjar med få fall. Att det börjar med få fall är verkligen inget märkligt.

Så du säger att det precis bara börjat trots att vi alltså redan har 30 döda per dygn. Har du några ytterligare tankar om hur många som kommer dö per dygn om tex en månad? Eller när vi är framme i januari där influensasäsongen brukar vara som värst?
Citera
2020-11-04, 15:41
  #400938
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Läs vad jag skrev. Det är ungefär den här tidpunkten på året som det börjar strömmar in vård för influensa. I år kommer färre vårdas för influensa än för covid, men det spelar mindre roll för det argument jag framförde. Covid fanns inte vid denna tidpunkt förra året.


Det kommer fortfarande inte vårdas fler för Covid19 på IVA för att vi går in i influensasäsong.
Däremot kommer färre vårdas för influensa, eftersom det är högst rimligt att anta att vi får en mycket mild influensasäsong, då riktlinjer om social distansering osv, även gör att smittan för influensa sprids mindre.

Att allt fler vårdas för Covid19 på intensiven är alltså helt oberoende av influensan.
Citera
2020-11-04, 15:42
  #400939
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
IMBILDEN har rätt. Så här års brukar i stort sett ingen ligga på IVA pga influensa.

Se sidan 17 i detta dokument, som tar upp den svåra influensasäsongen 2017-2018:

https://www.folkhalsomyndigheten.se/globalassets/statistik-uppfoljning/smittsamma-sjukdomar/veckorapporter-influensa/2017-2018/influensarapport_2017-2018_sasongssammanfattning_final_v3.pdf

Vecka 45 ligger 0 st på IVA pga influensa. Vecka 44 är det 2 st. Vecka 46 är det 0 st. Vecka 47 är det 2 st.

Och idag? Idag så ligger det 85 stycken på IVA pga corona:

https://www.svt.se/datajournalistik/corona-i-intensivvarden/

Jag tackar för genomgången.
Citera
2020-11-04, 15:45
  #400940
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Du tror inte andra åtgärder påverkar så extremt mycket nu när vi redan är i det? Hur tänker du?

Jag tänker att blir det utegångsförbud en viss tid / förbud att handla allt utom mat och ett visst antal i affären, så kommer fortfarande viruset att FINNAS KVAR. Smitta sker mest med de man är närmast - familj och kollegor. Även om alla som kan jobbar hemifrån så kommer smittan finnas kvar fram till april och den kommer spridas från kollega till kollega för de som arbetar (tänk lunchpaus på sjukhuset), sen tar dom hem det till familjen och familjens barn sprider det på dagis eller skola (för de med samhällsviktiga jobb behöver ha hjälp med sina barn). Se på Italien, det hjälpte föga med lockdown i våras, det var försent
Citera
2020-11-04, 15:49
  #400941
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Återigen. Det är vid den här ungefär vid den här tiden det brukar öka. Jag har inte sagt att det brukar ligga 85 på IVA i influensa i november. Läs vad jag skriver, eller gå en svenskakurs.

hardusettminapa förnekar ju i vissa av sina inlägg att det överhuvudtaget finns en coronakris och menar att antal vårdade på IVA mm är helt normala säsongssiffror.

Jag ville betona att så är absolut inte fallet. Det här är något exceptionellt.

Inte en enda vecka under den svåra influensäsongen 2017-2018 översteg antal personer på IVA (pga influensa) 55 st. Och vi har redan 85 st på IVA, trots att coronasäsongen hösten/vintern 2020/2021 precis har börjat.


__________________
Senast redigerad av -Info- 2020-11-04 kl. 15:53.
Citera
2020-11-04, 15:51
  #400942
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Nu är det ju faktiskt sjukvården själva som uttalar sig om att det är allvar nu och att alla måste följa rekommendationetna för att inte sjukvården ska överbelastas. Det har ingen härinne hittat på.

Noterat från verkligheten idag, några ssk jag vet vilka det är skriver på Instagram att de är less på covid. Nästa uppdatering är de på gymmet och tar selfie. Sedan ser man många i allmänheten idag i Göteborg som kör bil ensam med munskydd på, hur tänker man då ?
Citera
2020-11-04, 15:51
  #400943
Medlem
Varför stänger man inte ner fritidsaktiviteter för barn yngre än 2005? Händer det något magiskt på femtonårsdagen förutom att man får knulla runt och köra moppe?
Citera
2020-11-04, 15:57
  #400944
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av L.D.
Så du säger att det precis bara börjat trots att vi alltså redan har 30 döda per dygn. Har du några ytterligare tankar om hur många som kommer dö per dygn om tex en månad? Eller när vi är framme i januari där influensasäsongen brukar vara som värst?

Det går inte att spekulera i eftersom andra coronavirus inte behöver följa influensamönstret och det faktum att SARS-CoV-2 är helt nytt.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15909257/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in