2020-11-03, 21:42
  #721
Medlem
Suecotes avatar
Byggt ut muren mot Mexiko för att hindra den illegala invandringen. En del fanns redan på plats men vissa nya konstruktioner har gjorts och andra har förstärkts.
Upphävt miljöinitiativet Clean Power Plan – eller planen mot kol som Trump kallar det.
Lämnat Paris-avtalet om klimatet.
Upphävt en rad miljölagar.
Kraftigt minskat miljödepartementet och andra departement.
Utökat olje-och kolutvinningen.
Utsett fler domare i domstolar i USA än någon tidigare president.
Utsett tre domare till Högsta Domstolen – Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh och Amy Coney Barrett. Konservativa domare är därmed i majoritet i HD med sex mot tre.
Ersatt handelsavtalet NAFTA med nya avtal med Mexiko och Kanada.
Infört nya tariffer för stålimport och förhandlar avtal med EU.
Nya tariffer mot Kina och ytterligare handelsrestriktioner.
Lämnat Iran-avtalet.
Ökat försvarsutgifterna .

https://www.gp.se/nyheter/v%C3%A4rlden/detta-har-trump-%C3%A5stadkommit-under-sin-presidentperiod-1.36302306
2020-11-03, 21:42
  #722
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Om du bemödar dig att hänga med, kanske besöka en sådan där "Road to 270"-sida, så kan du se att Trump med all säkerhet måste ha både Florida och Pennsylvania för att kunna vinna.

Det finns ingen rimlig väg till seger för Trump om han inte tar både Florida och Pennsylvania.

Han verkar ju ta Minnesota.
2020-11-03, 21:42
  #723
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TveksamOmMittLand
Psyksjuk liten slampa. Är de sant att hon är där som expert?
Att vara vänsterbliven är numera att räkna som expert och sakkunnig. Vem behöver bildning när det enda som räknas är politisk övertygelse? Glöm inte att vi lever i ett marxistiskt land.
2020-11-03, 21:42
  #724
Medlem
kubuns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tompa81
Visar på vilken nivå svt har sjunkit till. Hennes enda kompetens är att hon säkerligen avskyr Trump och har rätt värdegrund.
Såg henne för en tid sen på Utrikesbyrån och då var hon relativt neutral fast det var också i jämförelse med Fredrik R som också var där
När stänger första vallokal på östkusten?
2020-11-03, 21:42
  #725
Medlem
Docklands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bum1
Haha Peg Parnevik! Vad ska hon tillföra? Har hon ens en utbildning?

Hon har varit i USA med sin pappa en gång
2020-11-03, 21:42
  #726
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av saggesaliv
Oddsen uppe på 3.0 för Trump på Bet365.

Och här har just chansen minskat till 32% från tidigare 34%.

https://odds.watch/trump-2020

Har det kommit ut något som minskat Trumps chanser?
2020-11-03, 21:42
  #727
Medlem
DekadentThaitorsks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av scrollock
Lite lustigt hur PRECIS VARTENDA EVIGA USA VAL betecknas i medierna som "ett ödesval"och "det allra viktigaste valet någonsin" etc. Sam man inte exakt samma sak om Trump mot Hillary? Om Obama mot Romney? Om Obama mot McCain? George Bush? Bill Clinton? osv....

Samma sak i Sverige. Därom är det inte sagt att det inte har betydelse vem som vinner ett val. Biden lär ju inte överleva sin första mandatperiod om han vinner.
2020-11-03, 21:42
  #728
Medlem
shaktas avatar
Okej, första pollen stänger om 3h och 20 min cirkus gurka. Så nu vet ni .
2020-11-03, 21:43
  #729
Medlem
Passepartouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tdlefnierregus
Det är första gången med mycket gällande trump. Det är första gången sociala medier medvetet sprider desinformation i den skala man ser nu. Kolla bara på när de blockar negativa nyheter om Biden. Lite löjligt när samma gäng skrek manipulation efter förra valet och gör exakt samma sak som de påstår att ryssarna gjort fast I mycket större skala

Kanske Trump gör en Grover Cleveland och återkommer efter fyra år om det går åt skogen i detta val. I så fall gör han rekord som äldre än Cleveland.
2020-11-03, 21:43
  #730
Medlem
Kid-Stardusts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
Om Trump mot förmodan skulle vinna är det värt det för att se häxan Margot och andra vänsterliberaler gråta i tv. Det är den absolut bästa anledningen för se Trump vinna.

Men Trump kommer inte vinna. Biden kommer ta hem det här.

Håller med. Det blir ett sant nöje att se dem förtvivla om Trump vinner. Svt blir toppunderhållning i flera veckor framöver när deras "experter" ska förklara vad som hänt. Bunkrar med snacks och förfriskningar och håller tummarna för det även om det inte verkar så sannolikt just nu.
2020-11-03, 21:43
  #731
Medlem
ZigiWigis avatar
Vilken valvaka är värd att följa utöver flashbacks?
2020-11-03, 21:43
  #732
Medlem
nousernameneededs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
Det enda det säger är att spelbolagen vinner och spelarna förlorar, som det brukar vara. Fördel Biden alltså. Det går bara utför nu för Trump.

Det gjorde det i början mot Hillary också för 4år sedan.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in