Citat:
Ursprungligen postat av
Snapcount
Skulle nästan säga att det är ett krig. Ett ekonomiskt sådant. Vart försvinner jobben och välståndet, jo Kina !
Får se vart volvo producerar sitt om 10-15 år.
(kanske polletten trillar på plats hos folk då)
Inget konstigt alls, alla produkter har en livscykel som ser ut så. De börjar i höglöneländer i väst, och gradvis flyttar mer och mer av produktionen över till låglöneländer. Det är ju detta som gör att höglöneländerna kan fortsätta att vara just det,
årtionde efter årtionde.
Skulle man köra med Trumpens metod så "fastnar" man i en snapshot av den produktion som pågår just för tillfället, och då går det snabbt ner i diket.
Minräknare var väl det hetaste som kunde produceras på 70-talet, nu blir man inte fet av att göra sådana. På 50-talet var det plasthinkar, kanske inte heller är framtiden idag.
Men mot denna outsourcing så har det på senaste åren kommit en ny trend av att man sourcar tillbaka ren produktion till väst och Sverige: Detta beror på robotiseringen, om varan ändå tillverkas av en robot så spelar det ingen roll om denna står i Kina eller Sverige (roboten har ingen lön). Och då är det bättre att tillverka varan nära där den ändå ska säljas.