Citat:
Ursprungligen postat av
pronh
At det blir en full sessong tror heller ikke jeg på. Allerede nå snakker flere forbund om at de ikke har råd til alle korona-testene som de er pålagt å gjennomføre.
I premiären Ruka krävs ett test innan avresa och ett på plats, i Norge kommer åkarna testas två gånger på plats. Alla PCR-test betalas av respektive förbund och kostnaderna sticker fort iväg. I Norge säger evenemangsansvarig Terje Lund att priset sannolikt hamnar på cirka 1400 svenska kronor per test.
En tropp er selvsagt mange flere enn aktive løpere, og da skjønner man at testene vil bidra mye i økte kostnader.
https://www.aftonbladet.se/sportbladet/a/Qmm7bV/testnotan-kan-sanka-skidnationerna
Även om testerna är jobbiga, har jag svårt att se att det blir det som säsongen faller på. I så fall får FIS eller dom stora nationerna gå in och stötta. Diverse inrese- och sammankomstförbud kan nog komma att bli betydligt större hinder.
Däremot tvivlar jag inte en sekund på att länder kommer avstå vissa tävlingshelger helt och hållet, och andra bara skicka små trupper. Det sker ju redan på icke-corona säsonger, men kan bli ännu värre i år. Samtidigt får man ställa sig frågan hur många av dessa som har med toppen att göra. Inte många, troligtvis. Men det urlakar bredden på tävlingarna och i slutändan världscupen.