Citat:
Ursprungligen postat av
dödskniven
Sorry, blev så långt svar att jag tvungen att dela upp det...
Jag tror att den sociala biten är just knäckfrågan när det kommer till Sveriges strategi. Jag tror att om det inte hade varit ett problem hade i princip alla världens samhällen stängt ner under en månad eller två, och då haft ett mycket bättre utgångsläge. Sverige, rätt eller fel, räknade med att kostnaden i pengar och/eller folkhälsa skulle vara ännu större vid en nedstängning än vid ett mer öppet samhälle. Det är sant att vi hade en högre dödlighet i början, men nu brakar det ju loss även i länder som körde på ett mycket mer strikt spår. Tyvärr måste vi nog vänta ytterligare ett år eller två för att få svar på vilken strategi som var minst dålig. Tilläggas bör ju att den svenska lagstiftningen gör det svårt för myndigheter och ministrar att besluta om så stora förändringar självständigt. Kan i det här fallet ses som en svaghet, men i stort så är det ju för att skydda demokratin från ministerstyre m.m.
Jag tror också att vi är långt ifrån att ha sett det värsta och att spridningen kommer att fortsätta öka. Folk i allmänhet är alldeles för slappa, och det gäller inte bara svenskar. Dock ser ja faktiskt värdet i att ha lättare men konstanta restriktioner för att undvika demonstrationer och snudd på upploppsstämning som verkar pyra i andra länder som nu stänger ner igen. Det fungerar långt ifrån perfekt i Sverige, men detsamma kan ju sägas om de flesta länder i Europa. Jag hoppas naturligtvis också på ett fungerande vaccin helst igår, men jag inser också att det kommer att dröja länge innan tillräcklig allmän vaccinering blir en realitet, även om ett vaccin skulle godkännas nästa vecka. Jag ser det inte som rimligt att stänga ner redan nu i väntan på det. Om smittspridningen skulle gå upp kraftigt och vi vet att vaccinet kommer att distribueras inom en månad kanske jag kan tycka att en nedstöngning inte är orimlig, men vi är långt därifrån nu, tyvärr
Intressanta tankar. Jag är nog för nedstängning något mer än vad du tycks vara. Jag tror ju inte att vi behöver gå under för att vi "stänger ned" några månader. Mycket mer hade kunnat göras. Tex det här med distansundervisning. Man hade ju kunnat förbereda det under sommaren. Den här andra vågen hade lätt kunnat förutses, genom att titta på hur alla andra pandemier sett ut.
Studera denna smittkurva rörande spanska sjukan exempelvis. Covid19 uppvisar skrämmande likheter
https://sv.wikipedia.org/wiki/Spanska_sjukan#/media/Fil:1918_spanish_flu_waves.gif
Tyvärr gick ju FHM och Tegnell ut och sa att en andra våg var mycket osannolik. Nu är den andra vågen här. Sen vet vi att vården inte kommer fixa en våg som är flera gånger värre än den första och det är dit vi av allt att döma är på väg mot. Det är bara att titta på hur det ser ut i omvärlden. De åtgärder som vidtas nu i Sverige kommer inte stoppa det här på långa vägar. Vet knappt ens om man kan kalla det för åtgärder. Närmast symbolpolitiska rekommendationer kan man säga. Efterlevnaden är dessutom inte den bästa. Jag tror det behövs betydligt hårdare tag om man ska kunna vända det här. Det hela är en kamp mot klockan. Precis som du säger behöver vi vaccin - helst igår. Jag efterlyser proaktiva åtgärder. Tycker inte vi ska behöva vänta till det spårat ur fullständigt innan vi stänger ned. Ser inget egenvärde i att massvis av människor blir svårt sjuka för att kunna rädda ekonomin några veckor längre. Det priset är på tok för högt för folkhälsan och det kommer gå ut över ekonomin på lång sikt. Rehab-behovet kommer bli gigantiskt för dessa grupper. Till det har vi det sociala lidandet.