Citat:
Ursprungligen postat av
Dinero
Hej Flashbackare.
är det några som vet hur man överkörar eller lurar ACPI i bios?
Har nyss införskaffad en asus vivobook 14 m413. Var windows installerad - något jag inte vill ha.
Installerade därför Kali Linux. Och det blev en totalkrock. Det enda som kommer upp på skärmen är följande felmeddelande:
[ 0.458742] ACPI BIOS Error (bug): Failure creating named object [\SMIB], AE_ALREADY_EXISTS (20200326/dsfield-634)
OK. Jag "brickade" en sprillans ny dator.. Men det är biosfel på rackeren. Har kontaktad ASUS för att få ny bios (har installert den senaste biosen också på laptopen).
Vad jag läser på diverse linux forum är att det är windows som är spöket. Dvs att det är lagt inn spärrer så att andra operativsystem inte ska kunde nyttjas.
Är det några här på forumet som vet hur man kommer rundt problemet?
Tips är att du först bränner ut en recovery-USB minne ifrån Windows direkt, så att du kan återställa Windows 10 när det behövs.
Har du inte gjort det så är den stekt, att få in Windows igen.
Eller skaffa en likadan och bränna ut ett recovery minne ifrån och använda på din.
Du kan behöva se till att din dator bootar direkt från USB, och det måste du ställa in själv i BIOS.
Beroende på hur BIOS är konfig så kan det vara lite olika på modell.
Du kan behöva avaktivera UEFI bland annat.
Men det finns många artiklar om problemet:
https://dev.to/faryalzuberi/replacin...ntu-18-04-1p20
https://www.quora.com/How-do-I-insta...ivoBook-laptop
https://ubuntu.com/tutorials/install...developer-mode
Det viktiga är att se till att Windows bootloader tas bort helt och ersätts med GRUB.
Själv gör jag sällan så. Jag öppnar datorn och plockar ut Windows 10 disken och lägger den på hyllan i ett fodral som är vadderat ifall man skulle tappa den i golvet någon gång.
Sen sätter jg in en ny billig liten SSD, som är tom, tex 256 GB räcker för det mesta.
Och installerar Linux från scratch på den, från en USB-sticka, eller en bränd DVD. På så vis behöver jag inte göra så mycket jobb.
Det som kan bli lite krångligt är att optimera batterianvändningen, vilket inte alltid går så bra på Linux. Tex 4 tim 20 minuter på Windows 10, men bara knappt 2 tim på Linux Ubuntu
Tillverkaren ASUS har möjligen några sådana profiler.
Nu kommer jag inte åt deras Download drivers sektion just nu, det verkar vara stopp där,
Alternativt om man kan läsa kinesiska förstås
Så jag vet ej om det finns något uttalat stöd för Linux för ASUS laptops.