Citat:
Ursprungligen postat av
Neverever31
Jag bor och rör mig i centrala delar av Sthlm, väldigt mkt är annorlunda, folk beter sig inte som innan pandemin och inte som vanligt. Affärer och restauranger har restriktioner och markeringar. Föräldrar är förbjudna inomhus på skolor, lämningar/hämtningar sker utanför. Väldigt många arbetar hemifrån. Man umgås utomhus. Kalas och fester inomhus finns i princip inte. Många transporterar sig på cykel eller i egen bil. Man kliver in i bussen därbak, och ofta där jag bor kommer skylten "Fullsatt" upp o s v o s v
Jag förstår att du och några till gärna vill dra ner andra i domedags och panikträsket, då släpper nog den egna ångesten en liten stund. Ett alternativ till detta är att lyfta blicken och ta hjälp med att hantera ångesten och försöka leva.
Jag kan hålla med om en hel del av det du skriver. Frågan är bara vad det har för effekt.
Att affärer har markeringar på golvet vid kassalinjen kanske inte hjälper så bra om de inte respekteras? Att det finns plexiglasskydd vid kassorna är förstås bra. Frågan är bara om miljön i butiker och köpcentrum är tillräckligt bra för att förhindra aerosolsmitta. Det verkar inte riktigt så.
Att föräldrar inte tillåts gå in på dagis och skolor är väl bra, men hjälper det? Barnen träffar ju sina föräldrar ändå. Sker överföring från förälder till barn, från barn till barn, från barn till vuxen. Ja, då lär smittan sprida sig för fullt ändå. Det som skulle behövts är ju distansundervisning.
Många arbetar hemifrån, men många gör det inte hela tiden. Har hört talas om företag som bara tillåter folk att arbeta hemifrån varannan dag. Ja, det är faktiskt sant hur dumt det än kan låta.
Jag tycker det är viktigt att åtgärder som man beslutar om har en reell effekt på smittspridningen. Att de inte enbart blir symboliska, för blir de symboliska börjar de ifrågasättas och då tappar man tilltron helt till pandemibekämpningen som helhet.