2020-10-23, 14:53
  #54229
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T34Panzer
Kostar dej inte ett öre att skriva under:

Stoppa rättssystemet svek emot Wilma Andersson. (samhällets svek emot kvinnorna.)
https://www.skrivunder.com/stoppa_rattssystemet_svek_for_wilma_andersson_samh allets_svek_emot_kvinnorna


Vart tänkte dom lämna det här uppropet? Politiker som stiftar lagar som inte godkänns av lagrådet får ju istället ta ansvar. Det är ju så att man struntade i Lagrådets invändningar mot lagstiftningen gällande livstid för mord och då gällde det en formulering i lagtexten. Då blir det så när praxis sedan sätts. Det är alltså först och främst klåparaktiga politiker som driver på utan godkännande. Samma nyligen kom samma pack med lagrådsremiss och fick på tafsen av Lagrådet. Frågan är om det finns politiker som borde avgå eftersom dom inte är kapabla att stifta lagar.

Senast! Och 2014 struntade dom i Lagrådet, och då blir det så här.
https://www.dn.se/nyheter/sverige/lagradet-sagar-forslag-om-skarpta-straff-for-mord-m-pausar-arbetet/


Den som berövar annan livet, döms för mord till fängelse på viss tid, lägst tio och högst arton år, eller, om omständigheterna är försvårande, på livstid.”(SFS 2014:274)
Efter klumpigheten kom denna dom. (NJA 2016, s. 809)
Citera
2020-10-23, 14:53
  #54230
Medlem
nousernameneededs avatar
Vad är det för fel i huvudet på domstolarna i Sverige? vill de att FOLK SKA BÖRJA TA LAGEN I EGNA HÄNDER ELLER VAD ÄR DET FRÅGAN OM?

För det är vad konsekvenserna av deras jävla idiotiska beteenden kommer att bli.
Citera
2020-10-23, 14:55
  #54231
Medlem
T34Panzers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tiffiss
Jag undrar är det lagligt att ladda ner fup här på sidan o läsa dem även om det står hemlig eller sekretess på? Samt personuppgifter som är synliga. Vill gärna läsa dem.

Det står där då det under tiden för förundersökning råder s.k förundersökningssekretess.

När åtal väl väckts är det inte längre hemligt utan en offentlig handling.

Så ladda du ner och läs FUP - detär din medborgerliga rättighet 👍🏻
Citera
2020-10-23, 14:57
  #54232
Medlem
Frawjons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hyssases
Fast det är ju deras jobb att tolka lagarna, och i detta fall finns det ju ingen anledning till att inte kunna döma till livstid i och med att GM är över 21 år

Precis. De som tror att det bokstavligt talat var omöjligt att döma till livstid har inte förstått någonting.
Citera
2020-10-23, 15:00
  #54233
Medlem
Doktorphils avatar
jag fattar inte att alla blir förbannade ,
nån som är förvånad egentligen ?
Citera
2020-10-23, 15:08
  #54234
Medlem
Horrorgrams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doktorphil
jag fattar inte att alla blir förbannade ,
nån som är förvånad egentligen ?


Tror alla är jävligt förvånade med tanke på att det finns inte en jävla chans till en annan än T själv som dödat W.
Citera
2020-10-23, 15:14
  #54235
Medlem
Snubchurps avatar
Verkar som att hovrätten skiter fullständigt i att det inte finns nån annan som kan ha mördat W. Man gör istället allt för att förmildra och ömma för gärningsmannen. Det är inte första och sista gången man gör det.
Citera
2020-10-23, 15:17
  #54236
Avslutad
Varför blir han inte utvisad? Är han svensk medborgare?
Citera
2020-10-23, 15:17
  #54237
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Solifera
Tack för ditt klargörande.
En fråga dock: Om man inte sköter sig som man ska, blir man ändå villkorligt frigiven efter 2/3?

Man kommer ändå ut ja. Man kan däremot få några dagar, eller veckors, påbackning men det får man ofta under tiden man sitter av. Så på så sätt sitter man ju av lite längre. Vissa begår ju nya brott i fängelset med och då är det klart att man kan få sitta av längre...
Citera
2020-10-23, 15:21
  #54238
Medlem
T34Panzers avatar
Gå med i den offentliga gruppen WilmasLifeMatters och sprid efterlysningen. ❤️

https://www.facebook.com/groups/564928397743161


Eller dela Wilmas systers inlägg om sökhjälp direkt på er facebooksida:

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=217970583015121&id=1000440654 27089
Citera
2020-10-23, 15:22
  #54239
Medlem
AngryDanes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlaxelsost
Vilken tur att det inte slutade med livstid, det hade ju inte gjort saken bättre.
Men var det inte så att Tishko Ahmed misstänkte att WA var otrogen, vilket borde ha föranlett förmildrande omständigheter, milare dom?

Trådsanning från tischkolovers.

Ahmed var til gengæld otrogen med Wilmas komps😉
Citera
2020-10-23, 15:22
  #54240
Medlem
Whitfieldss avatar
Juridik styrs inte av känslor utan den styrs av lagar. Jag anser att Oisin Cantwell har en poäng.

Jag är själv för att införa dödsstraff, men det är en utopi. Svårt att gå tillbaka till det. Vi valde 1921 att inte ha inte dödstraff i Sverige eftersom vi genom det ville visa att det är fel att döda. Våra lagar är inte gjorda för invandrare och deras avkommor. De är skrivna av svenskar för svenskar. Men 1921 hade vi inga invandrare utan Sverige var ett fint land där man kunde lita på varandra. Ända till 70-80-talet kunde folk lita på varandras ord. Numera är hela Sverige ett enda stort rövhål fullt av as som lurar, bedrar, ljuger, våldtar. mördar, eldar ner, spränger osv.

För en blatte är inget kärt, och absolut inte blattens heder. De demoraliserade sällarna har gemensamt avskaffat den sociala kontrollen som gjorde att man förr i tiden kunde betala med en check tex.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in