Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
Såsom jag minns beskrivningen av Sveriges strategi under våren, så var planen att viruset skulle svepa in, och sedan dra bort. Genom att låta viruset få spridning, skulle immunitet byggas upp, och epidemin skulle dra över snabbare.
Jag befarade att Folkhälsomyndighetens strategi inte skulle leda till att viruset drar bort, utan att strategin istället skulle göra att viruset tränger sig djupare fast i befolkningen.
Nu har vi följt Folkhälsomyndighetens strategi. Konsekvensen har blivit att svenskarna har sjunkit djupare ner i träsket. Ifall flockimmuniteten inte fungerar, så har vi ingen bra utväg ur misären.
Det hade varit en så mycket bättre att försöka motverka smittspridningen så mycket som möjligt. Helst skulle man ha satsat på att hejda viruset vid gränsen, så att samhället hade kunnat fortsätta fungera normalt så länge som möjligt.
Det finns en väg, ingen vill ha den, och den kommer att leda till att självmorden ökar med typ 1000%. Svenskarna är numera ett klent folk, på 1800 talet hade de klarat av det, men i dagens tidevarv så är det omöjligt. Man behöver numera skriva en triggervarning innan man gör inlägg om covid-19 på internet. För någon stackare kan ju blir kränkt.