Citat:
Ursprungligen postat av
Ipsi
Så även om det skulle komma några ebolasmittade till Arlanda i morgon som hinner sätta igång en epidemi i Sverige så anser du ändå att det är rätt att inte stoppa flygtrafiken från Västafrika?
Jag vet inte, Läser just nu om ebola på FoHM sida. Nu med tanke på corona blir det lite obehagligt att läsa.
”I Sverige är det UD som ger råd om resor och UD avråder från resor till Guinea, Liberia och Sierra Leone. ”
Så då är väl din tes omöjlig?
”Risken att någon ebolasmittad person skulle komma till Sverige är mycket låg, enligt en riskbedömning som Folkhälsomyndigheten har gjort på uppdrag av Socialstyrelsen. Slutsatsen är baserad på uppgifter om antalet resenärer och migranter från de drabbade länderna, och på förekomsten av sjukdomen där. Om en smittad person trots allt skulle komma till Sverige bedöms risken för vidare smittspridning vara låg, förutsatt att nödvändiga skydds- och försiktighetsåtgärder vidtas tidigt. Detsamma gäller för en eventuell planerad transport av ebolasmittad person till Sverige.
Om en smittad person skulle komma till Sverige under inkubationstiden, det vill säga innan sjukdomen har börjat visa symtom, och sedan insjukna i Sverige, bedöms risken för smittspridning till allmänheten vara låg. Under inkubationstiden smittar man inte. Det är endast när man blivit sjuk som det föreligger en smittrisk, vid direktkontakt med kroppsvätskor. Anhöriga och sjukvårdspersonal som inte har använt skyddsutrustning har i ett sådant läge en måttligt ökad risk, men inga andra grupper i samhället.”
Har de rätt denna gång att man inte kan smitta innan sjukdomen brutit ut?
Inser att om jag läst detta för ett år sedan så hade jag tagit det för en sanning, men nu, vet FoHM bättre om ebola en covid? För de sa ju samma sak om covid, att man inte smittar innan symptom.
Det enda jag kan säga är om vi haft lika många ebola smittade som covid smittade i Sverige hade jag varit livrädd, för det är en ytterst obehaglig sjukdom.
Men å andra sidan har vi inte haft problem med ebola under dessa 6 år, så det ser ju ut som om Sverige vidtagit tillräckligt med säkerhets åtgärder, det är ju också en annorlunda sjukdom, smittar annorlunda.
Så i dags läget skulle jag nog landa på att vi gör tillräckligt för att skydda folket mot ebola i Sverige och mer restriktioner är inte nödvändiga till skillnad från covid-19.