Citat:
Ursprungligen postat av
Skallmeja-Zorro
"Ryssland hjälpte Trump i valet, har USA:s underrättelsetjänster med flera slagit fast. Det intrikata spelet kring de ryska kopplingarna i samband med presidentvalet 2016 har skuggat president Donald Trumps presidentskap under hans två första år.
Särskilda åklagaren Robert Mueller har åtalat ryska medborgare för att ha infiltrerat valet via sociala medier."
Näpp. Det finns inga belägg för att ryssarna favoriserade Trump. De eldade på båda sidor.
Usla källor, ingen fakta där, bara propaganda.
Citat:
Om du läser länkarna så ser du snart att både CIA och FBI bekräftar att det amerikanska Presidentvalet utsattes för en påverkansoperation i syfte att hjälpa Trump i förra valet.
"President Donald Trump har länge hävdat att anklagelserna om rysk inblandning i presidentvalet är bedrägeri och utredningen bortkastade skattepengar. Efter åtalen mot 13 ryska medborgare slår hans egna nationella säkerhetsrådgivare fast att inblandningen inte kan bestridas."
"Inblandning" och hjälpa Trump är inte samma sak. Trump har inte förnekat att ryssarna la sig i, han har förnekat att han konspirerade med dem. Och Mueller gav honom rätt.
Är du korkad eller läser du inte?