Citat:
Ursprungligen postat av
Iradeorum
Att du har ett intellekt på marsvinsnivå är inte mitt problem. Du förstår inte ens hur banksystemet fungerar. Än mindre hur det hänger ihop med den moderna svällande stat som du påstår dig ogilla.
Du är för omogen och dum för att förstå att ett samhälle helt utan sociala skyddsnät blir ett farligt och otryggt samhälle för alla. Ett selektivt/behovsprövat välfärdssystem kostar dessutom bara småpengar så länge man inte importerar horder av odugliga negrer och araber som dina liberala kompisar gjort. Ett sånt system i någon form har alltid existerat i civiliserade vita länder. Och det har inget med det marxistiska generella välfärdssystemet att göra.
Att du projicerar dina extremt begränsade mentala förmågor blir bara pinsamt när du inte ens klarar av att bemöta mina argument. Du förstår inte ens att det nuvarande banksystemet måste finnas för att skapa pengar åt staten så länge ni arbetarklassfittor kräver en stat som ni inte vill betala för.
Men din cp-skadade jävel, hur ska jag förstå när du inte ens kan motivera din poäng? Hur är det farligt för mig att din tattarfamilj inte kan sitta "hemma" och suga bidrag? Du kan svälta ihjäl för min del. Och hur stort ska det vara, för dig säger ju inte vad eller vilka det ska täcka. För om det knappt ska täcka några alls, varför ha kvar det? Varför inte låta privata välgörenhetsorganisationer sköta sån skit? Har du hört ordspråket "put your money where your mouth is"?
Om välfärdssystemet var litet så hade folk inte kommit hit, om något så sätter välfärden en press på staten att importera folk för att kunna finansiera systemet. Problemet är ju att parasitsystemet inte kommer hålla sig litet då det bara föder fler parasiter, i många fall även bokstavligt talat. Och till slut har vi upprepat processen som dina socialistiska arbetarklasspolare en gång startade. Nationalsocialism är mer eller mindre bara en lite version utav marxismens socialism.
Visst du kan eventuellt få det att funka genom tex en begränsad rösträtt enbart för nettobetalare, men det är ju ändå bara onödigt. Välfärden kan vara så liten att de negativa aspekterna inte blir så stora trotts allt, men varför ha det överhuvudtaget då?