Citat:
Ursprungligen postat av
Turphiee
Man öppnar visiret medvetet och låter vågorna sköta resten.
(Nej, jag tror inte att det gick till så... Tror ju som bekant ingenting). Men det är ett svar på din fråga
Ser att många försöker ta nya tag, med energi även efter detta inlägg att det måste varit en olovlig öppning av bogvisiret.... en ryss eller agent ombord som nog öppnade rampen. Glömt är ubåtar eller sprängmedel....
Hålet är som bortglömt?
Man ska inte ens bemöta dumheterna egentligen eftersom förloppet är förklarat, där liknande kända incidenter på systerfartyget är belagt.... bogvisir dundrade emot hård sjö. Ca 4meters vågor i hög fart av stressad kapten.
Vatten pressades in.
Ombord körnings rampen är ej vattentät
Vi kan väl tillsammans vara ärliga och reda ut:
× kan man öppna bogvisret, lokalt med en manöverpanel
× krävs inte en redundans , tex matning från maskinrum/bryggan
× inbyggd spärr , tex att bogvisir endast kan öppnas då flera oberoende system måste låsas i position för att ö.h.t tillåta matning till den panelen
Det lär finnas i mina ögon sådant att man kan inte köra hydrualiken (rampen) om inte flers indikatorer och system är satta som vid dockning i hamn
. Framdrivning 0.
Ankare 1.
× kan rampen öppnas utan att såväl maskinrum som bryggan får reda på detta? Det borde finnas lampor, som varnar och anger positionen. De överlevande maskinisterna intygade väl att åtminstone den inre rampen såg stängd ut via monitor. Där dom samtidigt kunde urskilja vatten på bildäck.
Citat:
Ursprungligen postat av
MbmA
Vad är det för skick på liken?
Har dom inte förmultat efter så lång tid?
Rockwater som dök i December 1994.
Sade i en intervju (flera?)
Att man minsann kunde få upp och bärga uppskattningsvis 150 kroppar.
Dvs ungefärligt antal kroppar som dom upptäckt och stött på, i trapphus i deras flera dykoperationer.
Det är långt ifrån samtliga (500+) lik som bör finnas inuti vraket.
Det är också enkelt för dom att säga efteråt, med lite yrkesstolthet att
det vore minsann enkelt.
Det hade gått på en kafferast
Medans andra mer seriösa menar att den operationen hade tagit veckor.
Jag förstår dock inte varför man inte bärgade alla lik från bryggan (som f.ö ligger upponer, med vissa delar mosade ner i botten)
Så kunde man göra en noggrann analys och åtminstone identifierat vilka som befann sig på rätt plats, då kanske vi hade sluppit höra att det var en okänd ryss ?