Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Det kommer aldrig att vara möjligt att »gå tillbaka« eftersom förutsättningarna hela tiden förändras. När det gäller polisens roll är det alltid lätt att teoretiskt tro att det bara handlar om att öka bemanningen och få dem mer agerande. Det finns inga länder i världen som har det som »det var förr i Sverige«.
Men delar av det gamla Sverige kan man ta tillbaka. Förr kunde polisen ge folk kräkmedel och detta vill man återinföra.
"Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillåta användandet
av kräkmedel och tillkännager detta för regeringen."
Skotten i Ådalen är också en historia vi minns från förr och anledningen till att vi slutade använda militären vid demonstrationer och liknande. Detta vill de också ha tillbaka.
"Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om militära resurser till stöd
för polisens arbete och tillkännager detta för regeringen."
https://www.flashback.org/leave.php?u=https%3A%2F%2Fdata.riksdagen.se%2Ffil% 2F37FA82F5-447E-4CB1-A8D2-A657DB1404BE
Visitationszoner, undantagstillstånd, större befogenheter för polis att använda våld, möjlighet för polis att vara beväpnade även utanför tjänst, fotfängsel, spotthuvor, möjligheten att vägra ta emot en anmälning, införandet av brottsprovokation som medel för brottsbekämpning, möjlighet för polis att frihetsberöva människor även om det inte föreligger skäl för häktning är också en mixmatch av gammalt och nytt. Låter inte direkt 'Barnen i Bullerbyn' men det kanske blir mysigt när man vant sig