Citat:
Ursprungligen postat av
gullfia
Vill bara säga att jag läste hela ditt svar och tyckte det var bra, även om det inte är på samma linje som jag. Det var sakliga argument och trevligt skrivet. Jag är bara väldigt nyfiken och tror att det finns en annan förklaring än den officiella.
Jag kan varken havet eller skeppsbyggnad lika bra som du, förmodligen. Det enda jag vet är att när man vill täcka över något på 80 meters djup, med en "sarkofag", precis som Tjernobyl hade.... Och när man sen stenhårt bevakar området och sprutar vattenkanon och gör svallvågor mot civila, på internationellt vatten.... Ja då handlar det helt säkert om att man vill dölja det som ligger på botten. Speciellt om man fortsätter med samma hysch-hysch 25 år senare!
Enligt Anders Jallais böcker så samarbetade svensk militär underrättelsetjänst (KSI) med CIA och förde ut Rysk miltärmaterial.
Bla en reaktor från Ryska ubåtsskolan i Paldiski i Estland.
Edit: (Den är nog i såfall redan hämtad från bildäck av Ryssen eller Amerikanarna.)
Verkar trovärdigt när man läser böckerna.
Kanske inte helt hittepå.
Här en artikel från 2012 om det.
https://www.expressen.se/nyheter/inloggad/nya-mysteriet-om-estonia/