2020-10-03, 11:20
  #4741
Medlem
Men ryssarna hade fartyg och resurser just för detta. De erbjöd sig och kunde vara på plats dagen efter. Troligtvis hade några kunnat räddas. Finns bra chans att leva några dygn i de luftfickor som bildas. Upp till 3-4 dygn är chansen stor.
Citera
2020-10-03, 11:21
  #4742
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bladstall
Man gjorde ju det på 90-talet. De som var där, dykare och bolag uttalade sig. Forskare fick intervjuer med grupper och enskilda dykare när det begav sig.

Det är klart som fan det är traumatiserade att ha dykt på Estonia bland avlidna. Klart som fan att vissa grämer sig 26 år senare att de inte kunde hjälpa. OM man däremot tagit upp kroppar hade det kanske idag suttit fd. dykare i en dokumentär eller tv-soffa med ptsd och beklagat sig över att de inte fått det stöd de behöver från staten (ja ni vet hur det brukar gå till och låta).

Dokumentärens upphovsmän och de som tjänar pengarna har uppnått exakt vad de ville. Hype och inkomster från en katastrof med över 800 döda och idioter som villigt betalar för det.

Eller så tar du dig till av vad teamet säger och vad de faktiskt meddelade Svenska myndigheter. Istället för att dra på dig foliehatten o avfärda allt som ett mediaspektakel för att tjäna pengar. Du förstår väl att det här är härdade grabbar med erfarenhet från andra aktioner?

Testa att vara lite öppen istället för att snaska sosse dase, tror att det smakar bättre.
Citera
2020-10-03, 11:22
  #4743
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rambo77
Jo mörkläggningsrapporten lyckades och det vet du, j-vla tomte, står ganska klart att du kommer inte ge dig när du högst troligen får lön för alla mörkläggningsinlägg här, tragiskt

Vänta vi kan testa en omvänd teknik. Du är UPPENBARLIGEN avlönad för dokumentären och varvets räkning. Tunga ekonomiska incitament ligger bakom.

Eller så är du bara en nyttig idiot.
Citera
2020-10-03, 11:23
  #4744
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bladstall
Jag har redan avhandlat ämnet lobbyism kring tosserierna med betongen. Samma sak där. Folk som vill tjäna pengar på katastrofen.

Och det finns folk som vill tysta ner orsaken till katastrofen host host.... Är allt klart om du som uppenbarligen är korrupt har avhandlat något angående Estoniakatastrofen? Du börjar ge straffsparkar, äkta dig så inte din förmodade lön sänks....
Citera
2020-10-03, 11:25
  #4745
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av qazwsxedc
Ska du ta o räkna lite också? Du är helt ute och cyklar. Är du ens medveten om vilken massiv acceleration du pratar om?
Kanske jag cyklar. Men är tio ggr mer kraft verkligen en total omöjlighet under vissa förutsättningar? Det är allt jag frågar och jag ställer frågan just för att jag inte kan göra en sådan uträkning och vill veta med säkerhet att det är omöjligt. För det är trots allt inte 1000 eller 100 gånger mer kraft som behövs, utan minst tio.

55 ton gånger tio = 550 ton.

Där ett 12 meter stort objekt lossnar i hög hastighet, höga vindar, tyngdkrafter osv.

Om någon lyckas göra en riktig uträkning och kan visa: ”Nä men det där kan ju bara dubblera vikten och motsvara en kraft på 110 ton” så köper jag det, tills dess kan jag inte med säkerhet utesluta det helt och hållet.

Men jag är öppen för andra teorier med. Fast alla väljer ju den teori som passar bäst ändå... Det finns ju experter som utesluter både U-båtar och sprängningar, och det finns de som ser det som fullt rimligt.

Men ingen av experterna i dokumentären var egentligen säkra på sin sak, de la bara fram olika teorier och är oftast öppna för flera olika teorier. Sedan är det folk som tolkar det som de vill. Han som var expert på sprängningar i dokumentären såg en sprängning som osannolik och trodde inte det, men uteslöt det inte till hundra.

Hur som helst har vi ett hål som ingen har lyckats förklara eller bevisa och nästan de enda teorierna som finns att välja på är:

U-båt, sprängning, bogvisiret, en klippa/sten när det sjönk.

Jag tycker egentligen ingen är någon självklarhet och samtliga väcker många frågor.

Vad man däremot kan säga utifrån vittnena så är många ändå väldigt eniga om att de hörde och kände en kraftig smäll utöver det ”vanliga” nångång efter kl. 01.00. Det var många oljud innan dess men något större verkar helt enkelt ha hänt där och vittnen oberoende av varandra berättar nästan samma sak. Något stort hände där som påverkade fartyget strax efter.

Det kan i mina ögon vara precis vad som helst av dessa teorier, även om jag är tveksam till att det skulle ha funnits en klippa...

Om hålet uppstod den natten så borde det ha varit där och då det kom till, inga andra vittnesmål innan dess talar för en kraft som skapar ett sådant hål. Den som sedan tror att det var en sten efter att fartyget sjönk har fortfarande att förklara vad det var för enorm smäll många hörde... Den som tror på U-båt/sprängning har allt som hände innan dess att förklara.

Ett bogvisir som skapar ett hål: Ja då har man kraften som det behövs att förklara. OM det däremot skulle vara möjligt förklarar det en massa saker som idag inte går ihop.

Det gör både det som hände innan och efter mer rimligt, det skulle förklara motstridiga uppgifter som att vattnet kom från olika håll (för då kommer det både från bogvisiret och från hålet), det förklarar varför ett vittne såg ”något vitt”. Det förklarar varför fartyget sjönk så otroligt snabbt. Det gör det mer rimligt att minst tre vittnen såg att bogvisiret var borta när det sjönk, samtidigt som ett annat vittne säger att han såg det runt kl. 01.00. Osv.

Men som sagt, jag tycker alla teorier är rätt osannolika. Att det av allt att dömma inte bara har sjunkit av en enda orsak. Men något av det osannolika verkar ha hänt.

Citat:
(...)Efter kanske ytterligare en minut hördes ett svagt metalliskt ljud och efter ytterligare 40– 50 sekunder en mycket kraftig metallisk smäll. Han blev orolig eftersom bullret lät som om bordläggningsplåtarna trycktes in.”

Citat:
”I en annan förut belägen hytt väcktes en man och hans hustru av ett ljud som liknar det som uppstår när stora metallplåtar slår mot varandra och strax därefter fick fartyget slagsida.”

Citat:
”(...)Det metalliska slaget liknade inte en släggas slag utan gav ifrån sig ett väldigt, distinkt metalliskt buller, likt ett skott som genljöd genom skrovet. Det följdes av en mindre slagsida.”

Citat:
”Några personer i puben kommenterade ljudet med anmärkningar som ”nu har vi kolliderat med ett isberg”

Citat:
Andra vittnen i mer förliga hytter har berättat om ljud som, alldeles före överhalningen, liknade väldiga krascher och smällar. Ett vittne hörde tre eller fyra kraftiga metalliska slag efter varandra. Ljuden föreföll komma nerifrån och några ögonblick senare krängde fartyget över.”

Citat:
(...)Det kvinnliga vittne som hade lämnat sina vänner på däck 1 satt i en stol på däck 7 och har berättat att hon hörde en tydlig smäll när fartyget krängde över och saker började falla. Folk rutschade åt styrbord och kunde inte resa sig igen.”
Citera
2020-10-03, 11:25
  #4746
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bladstall
Vänta vi kan testa en omvänd teknik. Du är UPPENBARLIGEN avlönad för dokumentären och varvets räkning. Tunga ekonomiska incitament ligger bakom.

Eller så är du bara en nyttig idiot.

Börjar du få panik, haha! Du börjar bli en onyttig idiot och det gläder mig faktiskt, sanningen ska få möjlighet att komma fram, det är det viktiga ingen fortsatt mörkläggning!
Citera
2020-10-03, 11:27
  #4747
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bladstall
Ja någonstans där ligger sanningen men man får inte glömma bort att någon skulle tvingas betala för det hela och Sverige led fortfarande av sviterna efter 87 kraschen varför politikerna då var mer än lovligt mörkrädda för allt som stavades statliga utgifter (hejdå dennispaketet).

87-kraschen? Nja, snarare 90-talskrisen isåfall när George Soros spekulerade mot kronan och Bengt Dennis höjde styrräntan med 500 %. En miljard pratade man om att en bärgning skulle kosta. Småpengar för en engångsinsats. Men man hade inte behövt bärga hela båten, bara försöka ta upp så många kroppar som möjligt.
Man hade ju redan tagit om hand om 95 döda, då hade man kunnat fortsätta och sedan avbryta om det blivit för farligt.
Sverige hade ingen erfarenhet av en katastrof av den storleken med så många döda. Övriga Europa som upplevt Andra världskriget och släpat fram döda och skadade från sönderbombade kvarter hade säkert agerat annorlunda.
Sverige kunde ha fått hjälp av andra länder. Tyskland hade ju erfarenhet av att hantera många kroppar i industriell skala. Hade de skickat några SS-veteraner så hade fältbårhus och krematorium stått klart på två veckor och hela operationen varit klar lagon till jul.
Citera
2020-10-03, 11:27
  #4748
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qazwsxedc
Eller så tar du dig till av vad teamet säger och vad de faktiskt meddelade Svenska myndigheter. Istället för att dra på dig foliehatten o avfärda allt som ett mediaspektakel för att tjäna pengar.

Testa att vara lite öppen istället för att snaska sosse dase, tror att det smakar bättre.

Det var ju en borgerlig regering när Estonia sjönk. Men det minns du säkert inte eftersom du förmodligen inte var född då eller gick i blöjor.

Vad teamet säger? Jag litar 100ggr mer på de olika intervjuer med dykare och rockwater som gjordes där och då på 90-talet än från EN klippt och vinklad dokumentär (med betalvägg dessutom) som inte hittade det spränghål i fören som alla konspiratörer yrat om.
Citera
2020-10-03, 11:28
  #4749
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Rockwaterhålen som visas i dokumentären?
Två fyrkantiga öppningar som de skar upp, och påstod att de förseglade efteråt. Men som visar sig nu vara öppna. Antingen har någon varit där efteråt eller så sket dom i att stänga efter sig.
OK! Tack för klarläggandet.
Citera
2020-10-03, 11:28
  #4750
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bladstall
Vänta vi kan testa en omvänd teknik. Du är UPPENBARLIGEN avlönad för dokumentären och varvets räkning. Tunga ekonomiska incitament ligger bakom.

Eller så är du bara en nyttig idiot.

Mer än hälften av dina Flashbackinlägg har skett i denna tråd, alla i syfte att bortförklara att det bevisligen finns ett hål i skrovet på Estonia.

I övrigt verkar du ha insikt i avancerade militära system.

Man kan tycka att denna totala bild av din Flashbackaktivitet är lite... intressant.
Citera
2020-10-03, 11:29
  #4751
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bladstall
Vänta vi kan testa en omvänd teknik. Du är UPPENBARLIGEN avlönad för dokumentären och varvets räkning. Tunga ekonomiska incitament ligger bakom.

Eller så är du bara en nyttig idiot.

Vilka är vi? Du och Farbror-Barbro?
Citera
2020-10-03, 11:30
  #4752
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qazwsxedc
Lik förbannat går din argumentation inte ihop, pengar fanns mao.
Att bärga Estonia hade kostat miljarder.
Att täcka vraket blev ju också för dyrt på grund av bottenförhållanden. För att inte tala om att det var en urbota korkad idé till att börja med.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in