2020-10-03, 10:29
  #1321
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Med tanke på var du står får du nog nästan be för Trumps snabba tillfrisknande för som död skulle han nog vinna presidentvalet med god marginal.

Det faktum att den sittande presidenten har insjuknat i covid-19 och är intagen på sjukhus, och motkandidaten Joe Biden också är en gammal man ökar inte förtroendet för USA i omvärlden
Citera
2020-10-03, 10:30
  #1322
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pelle_snusk
Som ett första steg i din statistik utbildning bör du fokusera på
  • Källhänvisningar/-kritik
  • Prognos och konfidens
  • Korrelation

Bara ett tips. Välkommen tillbaka när du gjort det.

Nej. Det är onödig överkurs.

Kul att du gillar matte, men det behövs inte räknas sådär.

Utalandet var "Ungefär 5% av de som får covid kommer att stryka med i det".

USA ligger på 2%. Sverige på 6%. O det är baserat på antalet smittade i båda länder.


Du vill räkna matte på nivå E? Det har du all rätt o göra.
Men själva svaret på frågan ligger snarare på matematik A nivå..

Om 5% av hela befolkingsmängden stryker med i covid 19. Hur många stryker då med om du har en befolkningsmängd på:
A: 328,2 miljoner
B: 10,23 miljoner

Varsågod..
__________________
Senast redigerad av AlfaKennyBody 2020-10-03 kl. 10:40.
Citera
2020-10-03, 10:30
  #1323
Medlem
Mängder av journalister som bevakade Vita Huset under domarnomineringen har testat positivt.
Dessa bar inga ansiktsmasker.
Citera
2020-10-03, 10:31
  #1324
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av givemeyourmoney
Man får nog ta dom uppgifterna med en nypa salt. Enligt SVD skulle Trump hostat blod. det känns inte trovärdigt. man låter knappast Trump gå till och från helikoptern om han riskerar att få ett kraftig hostattack mitt i promenaden.

Don Jr förnekade i Fox inatt svensk tid att Trump hade andra besvär än lätt hosta och lätt feber. Trump hostar inte blod.
Citera
2020-10-03, 10:32
  #1325
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Det faktum att den sittande presidenten har insjuknat i covid-19 och är intagen på sjukhus, och motkandidaten Joe Biden också är en gammal man ökar inte förtroendet för USA i omvärlden
Nej, och som jag säger, dör Trump nu så lär USA hamna i en akut kris. Milt sagt!
Citera
2020-10-03, 10:32
  #1326
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gorbag
https://twitter.com/NBCNews/status/1312237235362824193/photo/1

Remdesivir är bekräftat i alla fall.
Den är väl ändå ett godkänt läkemedel ?
Citera
2020-10-03, 10:33
  #1327
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av pf10
Många har inte hållit avstånd, vilket är a och o när det gäller smittspridning, eller haft mask heller för den delen. Detta syns med all tydlighet på många av de bilder som finns från hans rallies, vilka finns tillgängliga en enkel googling bort. Så återigen hur motiverar man att skapa stora folksamlingar under en pandemi om man nu har en coronahantering som sägs främja folkhälsan?

Rallyna är helt nödvändiga för att Trump ska vinna valet. Man vidtar försiktighetsåtgärder, men rallyna är för viktiga för att ställas in. Covid-19 innebär inte att man ställer in all samhällskritisk verksamhet.

Om man ska kritisera folksamlingar så är det BLM:s och Antifas härjningar. Då pratar vi om upplopp, misshandel, mordbränder och avrättningar. D.v.s. aktiviteter som inte för något gott med sig.

Vad har du för åsikt där?
Citera
2020-10-03, 10:35
  #1328
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av givemeyourmoney
Den är väl ändå ett godkänt läkemedel ?
Cisplatin är också ett godkänt läkemedel. Det innebär inte att man vill ta det om man inte absolut behöver.
Citera
2020-10-03, 10:36
  #1329
Medlem
DjPuttes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MagnusBengtsen
Varför kallar du Donald Trump för förståndshandikappad? Fjantigt.

Vilken tråd. Skittråd med imbeciller och hatare. Det som är intressant, enbart, är hur det går för honom. Jag hoppas han tillfrisknar.
Dito oavsett vilken sida man står på så är det ett människoliv vi pratar om!
Citera
2020-10-03, 10:36
  #1330
Medlem
President Donald Trumps kampanjchef Bill Stepien har testat positivt för koronavirus och blivit den senaste siffran i presidentens inre krets som har smittats med Covid-19.
https://edition.cnn.com/2020/10/03/politics/trump-campaign-manager-tests-positive/index.html
Citera
2020-10-03, 10:37
  #1331
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zurfarn08
Han har väl lyssnat på Tegnell, för det är ju exakt vad han säger.

Varför är det bra när Löfven lyssnar på experterna men inte bra när Trump gör det?
Vilka experter från hälsomyndigheten har Trump lyssnat på och sedan som lekman agerat ansvarsfullt och moget enligt dom råd dom gett honom? Dom har fel säger ju lekmannen Trump fast han i grunden vet om att dom har rätt. Men valet och Trumps försök att bli återvald är viktigare så inget får störa den processen.

Fast nu talar man inte om annat än coronan som nått ända in i högmodets vita borg så Trump tänkte lite fel där. Han chansade och han förlorade.
Citera
2020-10-03, 10:38
  #1332
Medlem
KaktusFlaktuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
En fråga till er Pro-Trumpers och Corona-förnekare:

Varför har man flugit presidenten till sjukhus, något som enligt er knappt är en lätt förkylning?

Corona kan bevisligen vara dödligt. Ingen har förnekat corona. Proud Boys är inte vit makt. Trump är inte rasist. Bästa lösningen är inte nödvändigtvis att stänga ner hela världen och låta civilisationen brinna. Du måste bredda de kanaler du samlar in din kunskap från. Du framstår som ett offer i disinformationskriget. Var inte ett offer.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in