Citat:
Ursprungligen postat av
borskungen
Han stoppade ju kineser från att ta sig in i USA. Efter det har han beordrat företag att tillverka respiratorer och haft dagliga presskonferenser om hur man kan minska smittspridningen.
Det är inte värt att offra ekonomin i generationer för en sjukdom som hittills har dödat 0,06 % av befolkningen, där nästan alla är över 70 år och har metabola sjukdomar.
Hans idéer och frågeställningar om viruset säger något helt annat.
Men det kanske ingen ska tala högt om ?
Ser man dessutom hur naivt han uppträtt inför det faktum att smittspridningen krävt ett ofantligt antal smittade. Så borde nog Trump varit mer ödmjuk.
Istället får han en del av sina uttalanden uppslängt i ansiktet av motståndare, medan andra sår små tvivel.
Hur som haver så hoppas jag att hela den amerikanska befolkningen och övriga världen klarar sig så bra som det bara går, trots vissa orättvisor.
Till dessa räknas naturligtvis bla Trump och Biden