Citat:
Ursprungligen postat av
.ANDERS
Hur skulle den räddningsaktionen fungerat hade du tänkt? Har 0 kunskaper inom dyk men förstår att det är rätt jävla svårt att ta sig upp från 80 meters djup bara sådär.
Ingen aning - men jag antar att ryssarna visste det - eftersom de hade utrustningen och sa att de ville hjälpa till för att rädda människor som fortfarande var vid liv inne i luftfickor.
Det finns säkert gott om dykexperter i Sverige, som hade kunnat verifiera att det de sa att de kunde göra, var genomförbart med rätt utrustning och expertis.
Den som själv minns det här - minns säkert diskussionerna om folk som var fast i vraket, i luftfickor.
Jag kände inte till detta med det ryska erbjudandet - men det var diarieförts och dokumenterat.
Inget annat land erbjöd just detta - men Sverige hade ju kunnat gå ut och fråga -
om man inte ville ha hjälp från just Ryssland. Det är ju sannolikt att t.ex. Storbritannien (som är en sjö-nation) hade samma expertis och utrustning. SBS -kåren där t.ex.