Citat:
Ursprungligen postat av
Browser
Har du fall från Europadomstolen och mänskliga rättigheter dom senaste åren med umgängesbegränsning ? Jag har lagt flera i tråden där man fäller Norge med att dom hade för lite umgänge med sina föräldrar och gjorde allt för snabba vårdnadsöverflyttningar och adoptioner. Att man inte haft riktigt underlag för att strunta i en hemflytt. Så du kan väl delge vad du har då?
Vad sade den barnavårdsläkaren i domstolen om vikten? Är det något som lagts som bevisning för någon slags vanvård eller ? Vilka var rubriceringarna i målet?
Va det bara plast?
Åtalspunkterna är kanske det du menar med rubriceringar.
1. MORD
Rebecka Gustafsson har tillsammans och i samförstånd med annan dödat sindotter Esmeralda född 2016 genom att utdela trubbigt våld mot henne, vilketorsakat flertalet skador bl.a. inre skador i huvudet och yttre skador på bl.a.huvudet, ryggen, höger arm samt båda benen som allt medfört smärta. Vidarehar de försatt Esmeralda i ett tillstånd av vanmakt genom att ge henne preparatinnehållande buprenorfin, alprazolam, klonazepam och diazepam, vilketinnebar att hon hamnade i ett tillstånd av nedsatt medvetande och brist påkroppslig kontroll. Det utövade våldet tillsammans med intag av denarkotikaklassade preparaten har lett till att hon avled
Rebecka Gustafsson har som vårdnadshavare för Esmeralda haft engarantställning med skyldighet att skydda och ha omsorg om henne.
RebeckaGustafsson har i vart fall genom underlåtenhet att ingripa för att skydda hennefrån utövat våld och förgiftning/tillstånd av vanmakt och genom underlåtenhetatt omgående tillkalla sjukvårdspersonal eller ta henne till sjukhus när hon varskadad berövat Esmeralda livet.Det hände mellan den 28 januari 2020 och den 30 januari 2020 på Styrmansgatan 34, Norrköpings kommun
.Rebecka Gustafsson begick gärningen med uppsåt.
Lagrum: 3 kap 1 § brottsbalken
ktbil 69.pdf
Rebecka Gustafsson har tillsammans och i samförstånd med annan dödat sindotter Esmeralda född 2016 genom att utdela trubbigt våld mot henne, vilketorsakat flertalet skador bl.a. inre skador i huvudet och yttre skador på bl.a.huvudet, ryggen, höger arm samt båda benen som allt medfört smärta. Vidarehar de försatt Esmeralda i ett tillstånd av vanmakt genom att ge henne preparatinnehållande buprenorfin, alprazolam, klonazepam och diazepam, vilketinnebar att hon hamnade i ett tillstånd av nedsatt medvetande och brist påkroppslig kontroll. Det utövade våldet tillsammans med intag av denarkotikaklassade preparaten har lett till att hon avled.Rebecka Gustafsson har som vårdnadshavare för Esmeralda haft engarantställning med skyldighet att skydda och ha omsorg om henne. RebeckaGustafsson har i vart fall genom underlåtenhet att ingripa för att skydda hennefrån utövat våld och förgiftning/tillstånd av vanmakt och genom underlåtenhetatt omgående tillkalla sjukvårdspersonal eller ta henne till sjukhus när hon varskadad berövat Esmeralda livet.Det hände mellan den 28 januari 2020 och den 30 januari 2020 påStyrmansgatan 34, Norrköpings kommun.Rebecka Gustafsson begick gärningen med uppsåt.Lagrum: 3 kap 1
Ansvarsyrkande i andra hand
Synnerligen grov misshandel och vållande till annans död,grovt brott
Rebecka Gustafsson har tillsammans och i samförstånd med annanmisshandlat sin dotter Esmeralda född 2016 genom att utdela trubbigt våldmot henne, vilket orsakat flertalet skador bl.a. inre skador i huvudet och yttreskador på huvudet, ryggen, höger arm samt båda benen som allt medförtsmärta. Vidare har de försatt Esmeralda i ett tillstånd av vanmakt genom att gehenne preparat innehållande buprenorfin, alprazolam, klonazepam ochdiazepam, vilket innebar att hon hamnade i ett tillstånd av nedsatt medvetandeoch brist på kroppslig kontroll. Det utövade våldet tillsammans med intag avnarkotikaklassade preparaten har lett till att hon avled.Rebecka Gustafsson har som vårdnadshavare för sin dotter Esmeralda haft engarantställning med skyldighet att skydda och ha omsorg om henne.
RebeckaGustafsson har genom underlåtenhet att ingripa för att skydda henne frånutövat våld och förgiftning/tillstånd av vanmakt och genom underlåtenhet attomgående tillkalla sjukvårdspersonal eller ta henne till sjukhus när hon varskadad orsakat Esmeraldas död och tillfogat henne synnerligt lidande tills hondog.Det hände mellan den 28 januari och den 30 januari 2020 på Styrmansgatan34 i Norrköpings kommun.
Misshandeln mot Esmeralda bör bedömas som synnerligen grov eftersomintaget av preparaten tillsammans varit livsfarligt och de orsakade hennesynnerligt lidande samt då de visat särskild hänsynslöshet och råhet genom attgärningen riktat sig mot ett skyddslöst barn som var i beroendeställning tilldem.Vållande till annans död bör bedömas som grovt brott eftersom gärningeninnefattade ett medvetet risktagande av allvarligt slag.Rebecka Gustafsson begick misshandeln med uppsåt. Det var av oaktsamhetsom hon orsakade att Esmeralda avled.Lagrum: 3 kap 6 § 2 st och 7 § 2 st brott